Global piyasalarda aşı rallisi sürat kesmiyor

Global piyasalarda aşı rallisi sürat kesmiyor

Şubat 16, 2021 0 Yazar: hanifinas

Global piyasalarda haftanın ikinci süreç gününde pay senedi endekslerindeki üst istikametli ivme ve yükselen ABD tahvil getirileri temaları öne çıkıyor.

Kovid-19 aşılamasının yaygınlaşmasıyla paylardaki rallinin devam ettiği görülüyor. Asya’da yeni doruklar kaydedilirken ABD vadelileri de yükseliyor. Japon Nikkei 225 yüzde 1’den fazla yükselerek 30 bin puan üstündeki pozisyonunu güçlendirdi. Hong Kong Hang Seng de yüzde 1’in üzerinde artış kaydetti. ABD’de S&P 500 vadelileri haftanın ikinci süreç gününde birinci süreçlerde yükseliş gösterdi.

Ralliyle birlikte dolardaki düşüş sürüyor. Principal Küresel Investors Baş Stratejisti Seema Shah’a nazaran devam eden mali teşviklere mali dayanakların eşlik etmesi riskli varlıkların temelini kuvvetlendiriyor. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 düşüş kaydetti. Gelişmekte olan ülke para üniteleri Güney Afrika randı öncülüğünde dolara karşı bedel kazandı.

Global çapta tahvil satışlarının hızlanması ABD 10 yıllıklarının getirilerini yüzde 1,24 ile neredeyse bir yılın tepesine çıkardı. Hafta sonu rekor kıran Bitcoin kısa vadeli düşüşün akabinde tekrar 49 bin doların üzerine çıktı.

Yatırımcılar 20 yılın en rahat periyodunu geçiriyor

JPMorgan’a nazaran global yatırımcılar son 20 yılın risk iştahı en yüksek ve en rahat periyodunu geçiriyor. Bankanın, değerlemeler, yatırım durumları ve fiyat hareketlerini baz alan ölçeğine nazaran yatırımcı iştahı dot-com balonu devrinden bu yana en yüksek düzeyde. Bu iştah değerlemelerde de kendini gösteriyor. 2021’de global çapta pay senetleri piyasa kıymetine 7 trilyon dolar eklendi. Dijital para ünitelerinde piyasa bedeli ise 1,4 trilyon dolar arttı. Yüksek getirili tahvil ihraçları rekor kırarken Bitcoin ve küçük paylarda yaşanan spekülatif ataklar yatırımcıların risk iştahının yüksek olduğunu gösteriyor.

JPMorgan stratejistleri nakdî ve mali teşvikler “partiyi devam ettirmeyi” sürdürdükçe risk iştahının yüksek kalmaması için bir neden göremiyor. Ortalarında John Normand’ın da bulunduğu stratejistler “Yatırımcılara birçok piyasada al tavsiyesi verme konusunda hayli rahatız. Büyüme trend üstü olduğunda, yüksek düzeyde para ve maliye siyaseti sürdüğünde piyasalar Newton’un kuralının finansal bir varyantı üzere çalışır: Öteki bir kuvvetle karşılaşana kadar hareketini sürdür” değerlendirmesini yapıyor.

Kaynak: Bloomberg HT