Global piyasalarda ‘Yellen’ rallisi

Global piyasalarda ‘Yellen’ rallisi

Şubat 8, 2021 0 Yazar: hanifinas

Global pay senetleri Yellen’ın güçlü teşvike takviye veren açıklamalarıyla yeni haftaya rekoru genişleterek başlattı. Cuma günü yüzde 0,4 yükselerek rekor tazeleyen S&P 500’de vadeliler haftanın birinci süreç gününe de olumlu başladı. Asya’da Japon Topix ve Hong Kong Hang Seng endeksleri yüzde 1’in üzerinde artış kaydetti.

Endekslerin üst taraflı hareketini ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın teşvik paketine dair açıklamaları destekledi.

Janet Yellen, kâfi koronavirüs teşvik paketinin hayata geçirilmesi durumunda ülkesinin 2022 yılında tam istihdama dönebileceğini, aksi takdirde istihdamda ve iktisatta yavaş toparlanmayı riske edeceğini söyledi.

CBS’e röportaj veren Yellen “İstihdam piyasasında istikrarın kaybolmasından korkuyorum” açıklamasını yaptı.

Yellen düşük maaşlı çalışanların, azınlıkların ve bayanların uzayan ekonomik yavaşlamadan en çok ziyanı görecek kümeler olacağını lisana getirdi. Yellen “İstihdam piyasasında tabansız bir kuyudayız. Almamız gereken çok yol var” sözlerini kullandı.

Yellen CNN’e verdiği demeçte yetersiz bir dayanak paketi durumunda istihdam piyasasının toparlanmasının 2025’e kadar sarkabileceğini belirtti.

Yellen, ABD Lideri Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin direkt istihdama yönelik olmadığını kabul etse de “Harcama paketi çalışan talebi yaratacaktır” dedi.

İlgili haberler

  • Yellen’dan ‘tam istihdam’ öngörüsü
  • Lagarde’dan teşvik uyarısı
  • Altın yeni haftanın tarafını arıyor

Avrupa piyasalarında Lagarde tesiri

Euro Stoxx 50 vadelileri ise Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde’ın teşvikten kademeli çekilme açıklamasıyla yeni haftaya artışla başladı.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Lideri Christine Lagarde “Ekonominin yeteri kadar toparlanması durumunda siyaset yapıcıların mali ve mali takviyenin kademeli olarak çekileceğinin teminatını vermesi gerekiyor” dedi.

Lagarde, Fransa BFM televizyonuna yaptığı açıklamada “Özel kesime sunulan finansal şartlar daha evvel hiç bu kadar cazip ve ucuz olmamıştı. Kriz sürdüğü sürece bu türlü kalmasını sağlamamız gerekli” dedi.

“Pandemi ardımızda kaldığında ve ekonomiler açılmaya başladığında mali ve mali dayanağı ansızın durdurmamalıyız” diyen Lagarde, teşvikten çıkış yapmak gerekeceğini lakin bunun yumuşak bir çıkış olması gerektiğini söyledi.

Dolarda yatay seyir

Dolar ise Cuma günkü kayıplarının akabinde yatay seyirle yeni haftaya girdi. Bloomberg Dolar Endeksi 1.131 düzeyine yatay seyrederken gelişen ülke para ünitelerinde dolara karşı yüklü olarak Asya-Pasifik para üniteleri kıymet kazandı.

Kaynak: Bloomberg HT