GM: Çip krizi 1,5-2 milyar dolar ziyana neden olabilir

GM: Çip krizi 1,5-2 milyar dolar ziyana neden olabilir

Şubat 10, 2021 0 Yazar: hanifinas

General Motors dördüncü çeyrek finansallarını açıkladığı sunumda, otomotiv dalındaki çip ve yarı iletken krizinin, faiz ve vergiler öncesinde şirket kârına 1,5-2 milyar dolar ziyan verebileceğini söyledi.

Çip tedarik badiresinin elektrikli araba operasyonundaki büyümeyi etkilemeyeceğini belirten General Motors, tedarik badiresinin şirketler üzerinde kısa periyotlu bir tesiri olacağını belirtti.

General Motors, yarı iletken çip tedarikinde yaşanan global külfet nedeniyle 3 tesisindeki üretim kesintisinin mart ayının ortalarına kadar uzayacağını bildirmişti.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını periyodunda teknoloji kesiminde yarı iletken çiplere olan talebin artması, bu eserin global çaptaki tedarikine ait badireleri da beraberinde getirdi.

Araba üreticileri muhtaçlık duydukları yarı iletken çiplere erişmede problemler yaşarken GM, global yarı iletken çip ezası nedeniyle ABD’nin Kansas eyaletindeki Fairfax, Kanada’nın Ontario eyaletindeki CAMI ve Meksika’nın San Luis Potosi kentindeki tesislerinde üretim kesintisinin mart ayının ortalarına kadar uzayacağını duyurmuştu.

Öbür araba üreticileri de badirede

Mercedes-Benz’in üreticisi Daimler ve Volkswagen de yaptıkları açıklamalarda, tüm kesimin arz darboğazında olduğunu söylemiş ama tam olarak rakamsal bir söz kullanmamışlardı.

Honda, Japonya’daki fabrikalarından birindeki otomobil üretimini 4 bin araç kadar azaltacaklarını belirtirken Nissan da Note hatchback modelinde bir üretim düzeltmesine gideceklerini söylemişti.

Araba üreticilerinin çip tedarik badiresi haberlerinden sonra, Samsung Elctronics, ABD’de üst seviye bir çip üretimi tesisi kurmak için 10 milyar dolardan fazla yatırım yapmayı düşündüğünü söylemişti. Yatırımla birlikte Amerikalı müşteri portföyünü genişletmeyi planlayan Samsung, Taiwan Semiconductor Manufacturing’i yakalamayı hedeflediğini belirtmişti.

Kaynak: Bloomberg HT