Halka arzlarda büyü bozuldu mu?

Halka arzlarda büyü bozuldu mu?

Mayıs 24, 2023 0 Yazar: hanifinas

EBRU USTA/BLOOMBERG HT PARA VE SERMAYE PİYASALARI MÜDÜRÜ

Halka arzlara olan ilgi geçtiğimiz yıldan bu yana devam ederken halka arz olmuş şirket hisselerinde ilk işlem gününden itibaren görülen en az 7-8 tavan serisi son halka arzlarda bozuldu.

Borsada geçen yılki TL bazında yüzde 200’e yaklaşan rekor getirilerin ardından bu yıl seçim döneminde hacmin de düşmesiyle birlikte endeks bazında gerileme de sürüyor. BIST-TÜM endeksinde Aralık 2022’deki rekor seviyeden bu yana yüzde 22’lik düşüş dikkat çekiyor. Borsa genelindeki düşüş serisi son günlerde halka arzlara da yansımış görünüyor.

5 Mayıs’ta borsada işlem görmeye başlayan CW Enerji ilk 2 gün tavan olurken 3. işlem gününde taban oldu. Ardından gelen 4. İşlem gününde yüzde 7,5 kayıpla günü tamamlayan şirketin bugüne kadarki 13 işlem gününde ikisi ilk 2 gün olmak üzere toplam 3 kez tavan oldu. Şirketin hissesi son işlem gününde de yüzde 1 geriledi.

8 Mayıs tarihinde Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan BigChefs ise ilk işlem günü tavan oldu ancak ikinci işlem gününde yüzde 9’a yakın geriledi. Ardından gelen günlerde de tavan seviyede kapanış gerçekleşmezken toplamda 10 iş günü işlem gören hisse, 10 günde yatırımcısına herhangi bir getiri sağlamazken şuanda halka arz fiyatında bulunuyor. Üstelik bu halka arzda konsorsiyum lideri olan Deniz Yatırım da neredeyse her gün geri alım yaptığını açıklarken bu kapsamda toplamda 135 milyon TL’lik geri alım yapıldığı belirtildi.

18 Mayıs’ta halka arz olan Bien Yapı ve Kayseri Şeker’de tavan seviyeler görülmedi

Son iki halka arz şirketleri Bien Yapı ve Kayseri Şeker, 18 Mayıs tarihinde borsada işlem görmeye başladı. Bien Yapı ilk gün yüzde 0,37 yükselirken yine aynı gün halka arz olan Kayseri Şeker ilk işlem gününe tavan seviyeden başlasa da aynı gün içerisinde tavan bozuldu ve günü yüzde 6,6 artışla tamamladı.

Halka arzdan bu yana borsada 4 işlem günü geçiren Bien Yapı, yatırımcısına herhangi bir getiri sağlamazken kapanış fiyatı itibarıyla halka arz fiyatında bulunuyor. Kayseri Şeker ise 4 işlem gününde yatırımcısına yüzde 4,4 oranında kaybettirdi.

Bu yıl 18 adet halka arz gerçekleşti

Son olarak 18 Mayıs tarihinde borsada işleme başlayan Bien Yapı ve Kayseri Şeker ile birlikte bu yıl 18 şirketin halka arzı tamamlandı. 18 halka arzın büyüklüğü 26,4 milyar TL oldu. Böylece geçen yılın tamamındaki 18,8 milyar liralık halka arz büyüklüğü bu yılın ilk beş ayında aşılmış oldu. Geçen yıl toplam halka arz sayısı 40 adet olurken 2021 yılında ise toplam 52 halka arzla 21,6 milyar TL’lik halka arz gerçekleşmişti.

Bu yılın dikkat çeken diğer bir nokta da daha büyük halka arzların gerçekleşmesi oldu. İlk 5 aylık dönemde 1 milyar lira ve üzeri halka arzların geçen yıllara göre daha fazla gerçekleşirken 18 adet halka arzın 6 adedinin büyüklüğü 1 milyar TL’nin üzerinde oldu. Mayıs ayı içerisinde halka arz olan toplam 4 şirketin arz büyüklüğü 8,9 milyar TL olarak gerçekleşti.

Halka arza katılım rekoru 2,34 milyonla CW Enerji’de

Bu yılın halka arzlarında katılım rekorları da görülmüştü. Geçen yıl da halka arzlara ilgi yüksek olurken bu yıla geldiğimizde arzlardan daha fazla pay almak isteyen özellikle küçük yatırımcılarla birlikte milyonları bulan katılım sayılarına ulaşıldı. SPK’nın bu yıl içerisinde yaptığı düzenlemeler sonrasında halka arzlarda bireysele ayrılan payın artırılması sağlanmış ancak bireysel yatırımcılar halka arzlardan daha çok tutarda pay alabilmek için daha çok hesap üzerinden halka arzlara başvurmaya başlanmıştı. Bu durum da özellikle son aylardaki halka arzlarda katılımcı sayılarında rekor sayılar getirdi.

Bu yılki halka arzlarda katılım rekoru 2,34 milyonla CW Enerji’de bulunurken ikinci sırada 2,1 milyonla Europower halka arzı yer alıyor.

Yıl başından bu yana en çok kazandıran halka arz hissesi Oncosem

Son iki yıl içerisinde halka arz olmuş hisseleri kapsayan Bloomberg Halka Arz Endeksi geçtiğimiz yıldan bu yana BIST-TÜM endeksinin üzerinde kazandırmaya devam ediyor. Son 1 yıllık dönemde halka arz endeksi ortlamada yüzde 150’ye yakın getiri sağlarken yıl başından bu yana ise yüzde 16 geriledi. Endeksin son 1 aylık kaybı ise yüzde 11 seviyesinde.
Hisse bazında bakıldığında yıl başından bu yana en çok kazandıran halka arz hissesi yüzde 340 getiriyle Oncosem oldu. Oncosem hissesini getiride yüzde 290 ise Astor ve yüzde 213 ile SDT Uzay Savunma hisseleri izledi. Getiride ilk 3 sırada yer alan bu hisselerin tmaamı bu yılın Ocak ayında halka arz olmuştu.Kaynak :
www.bloomberght.com