Havalimanı işletmecileri kamu ödemelerinde öteleme talep ediyor

Havalimanı işletmecileri kamu ödemelerinde öteleme talep ediyor

Şubat 15, 2021 0 Yazar: hanifinas

Havalimanı işletme firmaları, koronavirüs pandemisi sonucunda yolcu sayıları ile gelirlerinin azalması nedeniyle kamudan borç öteleme yahut yıllık kira fiyatlarında indirim talep ediyor.

Bloomberg’in haberine nazaran havalimanı işletmecileri, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ile mevzuya ait görüşmelere başladı. Bloomberg’e konuşan kaynaklar şimdi ortada somut bir teklifin olmadığını, taleplerin işletme modelleri nedeniyle şirketten şirkete farklılık gösterdiğini belirtti. Teklifler ortasında kontrat müddetlerinin uzatılması, ödemelerin bu yıl için ötelenmesi, yıllık kira fiyatlarında indirim ya da bunların bileşimlerinden oluşuyor.

Bloomberg HT’ye konuşan ve Sabiha Gökçen’in talebiyle ilgili bilgi sahibi olan bir kaynak ise Sabiha Gökçen’de işletmecinin Savunma Sanayi Başkanlığı’nda kira ödemesini 1 yıl öteleme talebinde bulunduğunu belirtti.

Havalimanlarının yolcu sayıları geriledi

Pandemi ile birlikte global boyutta alınan tedbirlerin tesiriyle yolcu taşıma sayılarında değerli düşüşler gözlendi. 2020’de IGA Havalimanı İşletmesi tarafından işletilen Türkiye’nin 90 milyon yolcu kapasiteli en büyük havalimanı İstanbul Havalimanı’nın yolcu sayısı yüzde 55, TAV Havalimanları’nın işlettiği 5 havalimanının yolcu kapasitesi ise yüzde 70 oranında geriledi. Malezya Airports’un işletmesini üslendiği Sabiha Gökçen’in yolcu sayısı ise yüzde 52 oranında azaldı.

IGA’nın, 2019’da 25 yıllığına işletmeye başladığı İstanbul Havalimanı için kamuya yıllık 1,33 milyar dolar ödeme gerçekleştirmesi gerekiyor. Buna rağmen şirketin yıllık yolcu sayısı için kamu garantisi bulunuyor. Bloomberg’e konuşan iki kaynak, İGA için opsiyonlardan birinin de kamu yolcu garantisi ödemesi ile yıllık kiranın mahsuplaşılması olabileceğini kaydetti.

IGA, TAV, Sabiha Gökçen ve DHMİ bahse ait yorum yapmadı.

Kaynak: Bloomberg HT