Hindistan’da çiftçilerin yeni tarım yasası protestoları giderek büyüyor

Hindistan’da çiftçilerin yeni tarım yasası protestoları giderek büyüyor

Şubat 6, 2021 0 Yazar: hanifinas

Hindistan’da iki ayı aşkın müddettir yeni tarım maddelerinin yürürlükten kaldırılması için protesto aksiyonları düzenleyen on binlerce çiftçi, hükümetin internet ve telefon kesintilerine meydan okuyarak ülke genelinde otoyolları kapattı.

Çiftçiler, Başbakan Narendra Modi hükümeti tarafından geçen yıl parlamentoya götürülen ve küçük toprak sahiplerine nazaran büyük şirketleri tercih ettiklerini sav ettikleri maddelerin kaldırılmasını talep ediyorlar. Hükümet ile çiftçiler ortasında 11 çeşit süren müzakereler sonuçsuz kalmıştı. Hükümetin ıslahatları 18 ay müddetle askıya alma teklifinin yanı sıra çiftçiler Yüksek Mahkeme tarafından oluşturulan arabuluculuk sürecini reddettiler.

Rihanna ve Greta Thunberg üzere ünlülerin ve aktivistlerin giderek artan memleketler arası kampanyasıyla desteklenen çiftçiler, Cuma günü başşehir Yeni Delhi sonu dışındaki protesto yerlerinde kesintiye uğrayan telekomünikasyon hizmetlerinin “derhal eski haline getirilmesi” davetinde bulunan bir açıklama yaptı. Çiftçi sendikaları yaptıkları açıklamada, “Hükümetin uyuşmazlığın sesini bastırma uğraşları devam ediyor” denildi.

Sanal özel ağları inceleyen bir şirket Top10VPN.com tarafından hazırlanan bir rapora nazaran Hindistan, 2020 yılında internet kullanımını rastgele bir ülkeden daha fazla kısıtlandığını ve sonuç olarak en yüksek ekonomik ziyana maruz bırakıldığı belirtildi. Yetkililer, ayrımcı bir vatandaşlık yasası nedeniyle ülke çapında şovlar ve ülkenin tek Müslüman çoğunluk bölgesi olan Keşmir’in özel özerk statüsünü kaldırması da dahil olmak üzere, son yıllarda protestoları durdurmak için internetin kapatılmasına başvurdu.

Kaynak: Bloomberg HT