HSBC Türkiye’nin büyüme varsayımını yükseltti

HSBC Türkiye’nin büyüme varsayımını yükseltti

Şubat 16, 2021 0 Yazar: hanifinas

HSBC Türkiye iktisadına ait kaleme aldığı raporda iktisat idaresinin değiştiğini ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın sıkılaşma döngüsüne girdiğini belirtti.

Aralık ayı sanayi üretim verisinin akabinde büyüme iddialarını revize ettiğini açıklayan kurum “ekonominin 2020 son çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 2.9 büyüdüğünü öngörüyoruz. Evvelki iddianız eksi yüzde 0.7’ydi. Bu nedenle 2020’nin tamamına ait büyüme varsayımımız de yüzde 1’den yüzde 2’ye yükseldi” sözüne yer verdi.

Kurum 2021 yılı için büyüme varsayımını de yüzde 2.1’den yüzde 4.2’ye yükseltti. Bu revizyonun daha çok teknik bir gelişme olduğu söz edildi.

Üst taraflı revizyonlara karşın yılın ikinci yarısında ekonomik aktivitede sert bir yavaşlama olacağı öngörüldü.

İktisattaki dengesizliklerin şimdi düzelmediği belirtilen raporda çekirdek enflasyonun yüksek seyrettiği ve birinci çeyrekte daha da ivmelenebileceği tabir edildi. Besin enflasyonun hala yüksek seyrettiği, güç enflasyonun da yükselişte olduğu vurgulandı.

Raporda cari açıkta daralmanın devam edeceği, cari açık/GSYH oranının yüzde 3’e yanlışsız indikçe açıktaki daralma sürecinin yavaşlayacağı belirtildi.

Kaynak: Bloomberg HT