Hani Finans

İngiltere, Çin resmi kanalının lisansını iptal etti

Ofcom’un yayımladığı karara nazaran, China Küresel Television Network’ün (CGTN) lisans sahibi olan Star China Media Ltd’nin İngiltere’deki yayınlar üzerinde editoryal bir yetkiye sahip olmadığı açıklandı.

Yeniden birebir açıklamada, CGTN’nin lisansını China Küresel Television Network Corporation (CGTNC) isimli bir kuruluşa devredilmesini talep ettiği ancak müracaatta “önemli bilgi” eksiklikleri olduğu belirtildi.

CGTN’ye yasal kuralları yerine getirmesi için kâfi müddet verildiği açıklanan karar metninde, “Yayıncı ve izleyicinin tabir özgürlüğü haklarını da dikkate alarak yaptığımız inceleme sonucunda CGTN’nin İngiltere’de yayın lisansının iptal edilmesine karar verdik.” sözleri yer aldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı karar hakkında çabucak bir yorum paylaşmazken, Bakanlık geçen yıl İngiltere’yi Çin medyasının İngiltere’deki haber yapma özgürlüğünü engellemekle suçlamıştı.

Çin devlet yetkilileri, Ofcom’un yayımladığı karardan kısa bir müddet evvel, İngiltere’nin devlet kanalı BBC’nin salgınla ilgili bir yayınını şikâyet etmiş ve kanalın özür dilemesini istemişti.

Kaynak: Bloomberg HT

Exit mobile version