İngiltere Merkez Bankası negatif faizi tartışacak

İngiltere Merkez Bankası negatif faizi tartışacak

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

İngiltere Merkez Bankası, 1694’teki kuruluşundan bu yana birinci defa borçlanma maliyetlerinin sıfırın altına inmesinin nasıl tesiri olabileceğine dair aldığı 160 ayrıntılı tahlil sonuçlarını bugün yayımlayacak.

Japonya ve AB’de daha evvel denenen bu siyasetin kullanılıp kullanılmayacağı, 300 yılın en makus performansını gösteren ekonomiyi kurtarmaya çabalayan Merkez Bankası Lideri Andrew Bailey için de zorlayıcı bir husus..Ekonomistler, bankanın negatif faizi araç olarak kullanacağını lakin bunun çabucak artık olmayacağını belirtiyor.

Bankanın bir sonraki para siyaseti kararı ve çeyreklik iddiaları 4 Şubat’ta açıklanacak. Geçen haftaki ankete katılan birçok ekonomist, en az 2023’e kadar faiz oranlarının şu anki düzey olan yüzde 0.1 ve civarında kalmasını bekliyor. Yalnızca bir banka negatif faiz olacağını öngörüyor. Bankanın tahvil alım programı ise 895 milyar sterlin düzeyinde.

Bloomberg Economics’ten Dan Hanson “söz konusu raporda muhtemelen sıfırın altındaki faiz siyasetinin zorluklarına yer verilecek ve bunun şimdilik uzak olduğu belirtilecek” sözleri kullanıldı.

İngiltere iktisadı Kasım ayında beklenenden daha güçlü büyüme performansı kaydetti, Bailey bu güzelleşmeyi “şirketler kısıtlamalara ahenk sağlıyor” halinde yorumladı. Ekonomist Andy Haldane koronavirüs aşısının geliştirilmesiyle bu yılın ikinci çeyreğinde sert bir toparlanma beklediğini söz etti.

Negatif faizlerin ticari bankaların karını azaltacağına dair telaşlar var. Avrupa’nın 5 yıllık negatif faiz tecrübesi de bankaların karına baskı yapıyor. Deutsche Bank AG CEO’su Christian Sewing 2019’daki bir mülakatında uzun vadede negatif faizlerin finansal sistemi bozduğunu söz etmişti.

Kaynak: Bloomberg HT