İngiltere ve Almanya, aşı dağıtımında iş birliğini devam ettirme konusunda anlaştı

İngiltere ve Almanya, aşı dağıtımında iş birliğini devam ettirme konusunda anlaştı

Şubat 9, 2021 0 Yazar: hanifinas

İngiltere ve Almanya’nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının tüm dünyada adil dağıtılabilmesi gayesiyle iş birliğini devam ettirme konusunda anlaştığı bildirildi.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan yapılan açıklamaya nazaran, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Almanya Başbakanı Angela Merkel’le telefonda görüştü.

Kovid-19 aşısına adil erişimin sağlanması için Kovid-19 Aşıları Global Erişim Programı’nın (COVAX) kıymetini görüşen iki başkan, salgına karşı gayret ve Kovid-19 aşısının tüm dünyada dağıtılabilmesi hususlarında iş birliğini devam ettirme ve güçlendirmede anlaştı.

Başkanlar, Afganistan, Libya ve İran olmak üzere milletlerarası problemleri tartıştı. Johnson, bu alanlarda NATO müttefiki olarak iki ülke ortasındaki iş birliğinin altını çizdi.

Görüşmede, Rusya’nın muhalif Aleksey Navalnıy’ı tutuklaması kınandı.

Başbakan Johnson, Rusya’nın Kimyasal Silahlar Mukavelesi kapsamındaki memleketler arası yükümlülüklerini yerine getirmesi gereğini yineledi.

Johnson ve Merkel, iklim değişikliği ve global manada karbon emisyonunu azaltma hususlarını da görüştü.

Görüşmede, kasımda İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenecek “26. Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP26)” öncesinde birlikte çalışmanın dört gözle beklendiği vurgulandı.

Kaynak: Bloomberg HT