İnşaatta mevsimsel yavaşlama dikkat çekerken inanç yükseldi

İnşaatta mevsimsel yavaşlama dikkat çekerken inanç yükseldi

Şubat 16, 2021 0 Yazar: hanifinas

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay açıkladığı Hazır Beton Endeksi Ocak ayı raporuna nazaran olağanlaşma adımlarından sonraki süreçte uzun vakittir eşik bedelin üzerinde seyreden Faaliyet Endeksi’nde bir ölçü gerileme yaşandı.

İtimat Endeksi ise Haziran ayındaki düzeyine ulaşarak uzun vakitten sonra birinci defa eşik kıymeti aşmıştır. Beklenti Endeksi de 2020 haziran ayındaki en yüksek bedeline gelerek kıymetli bir yükseliş kaydetmiştir.

Hazır Beton Endeksi Ocak Ayı Raporu bilgilerine nazaran geçen yıla kıyasla ocak ayında Beklenti Endeksi’nde hissedilebilir bir artış göze çarpmaktadır. Birebir vakitte İtimat Endeksi de yükseldi. Faaliyet Endeksi’nde ise geçen yıla nazaran düşük oranda bir gerileme yaşandı. İşlerdeki mevsimsel yavaşlamaya karşın kesimin beklentisi toparlandı, itimat seviyesi de yükseldi.

“Sektördeki beklenti ve inanç seviyelerinin yüksekliği 2021 yılı için ümit vadediyor”

Raporun sonuçlarını pahalandıran THBB İdare Heyeti Lideri Yavuz Işık, “Ocak ayı raporumuz, geçen yılın tıpkı ayına kıyasla inşaat kesiminin beklentisinde hissedilebilir bir artış yaşandığını ve dalda inancın de yükseldiğini ortaya koymuştur.” dedi.

2021 yılı için değerlendirmelerde bulunan Yavuz Işık, “Konut fiyatlarında gerçekleşen 2020 yılındaki önemli artış, inşaat maliyetlerindeki yüzde 23’lük yükselme, yüksek faiz sonucunda ipotekli satışlardaki azalma ve mevcut konut stokunun fazla olması üzere etkenlere karşın bölümdeki beklenti ve itimat seviyelerinin yüksekliği, 2021 yılı için ümit vadetmektedir.” diye konuştu.

Kaynak: Bloomberg HT