İtalya’da Mario Draghi yeni hükümeti kurdu

İtalya’da Mario Draghi yeni hükümeti kurdu

Şubat 13, 2021 0 Yazar: hanifinas

İtalya’da hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Mario Draghi, 67. hükümette yer alacak bakanları açıkladı.

Ülkede Giuseppe Conte’nin liderlik ettiği koalisyon hükümetinin ocak ayında bozulmasıyla başlayan hükümet krizinde 67. hükümetin resmen kurulmasıyla sona gelindi.

Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella tarafından hükümeti kurma misyonu verilen eski Avrupa Merkez Bankası Lideri Draghi, siyasi partiler, sendikalar ve iş dünyasıyla yaklaşık 10 gün süren istişarelerin akabinde bu akşam Cumhurbaşkanlığı Sarayı Quirinale’ye giderek geniş iştirakli bakanlar konseyi listesini sundu.

Mattarella’nın kabinede yer alacak isimleri onaylamasının akabinde Draghi, 23 kişilik kabine listesini açıkladı.

Buna nazaran Draghi’nin kabinesinde parlamentoda kendisine takviye vereceğini açıklayan 5 Yıldız Hareketi’nden (M5S) 4, Demokratik Parti’den (PD) 3, Lig Partisi’nden (Lega) 3, Forza Italia’dan (FI) 3, Italia Viva’dan (Iv) 1, Özgürler ve Eşitler’den (LeU) 1 bakan olmak üzere toplam 15 siyasi bakan ile 8 teknokrat bakan misyon yapacak. Kabinede 8 bayan bakan yer alacak.

2. Conte Hükümeti’nde dışişleri bakanı olarak misyon yapan Luigi Di Maio, Savunma Bakanı Lorenzo Guerini, İçişleri Bakanı Luciana Lamorgese, Sıhhat Bakanı Roberto Speranza, Kültür Bakanı Dario Franceschini, Draghi Hükümeti’nde de yerlerini korudu.

Draghi, İktisat Bakanlığına basında kendisine “sadık” olarak nitelenen İtalya Merkez Bankası Lider Yardımcısı Daniele Franco’yu, Ekonomik Kalkınma Bakanlığına ise çok sağcı Lig Partisi’nin “2 numarası” Giancarlo Giorgetti’yi getirdi.

Mario Draghi, Tarım Bakanlığına M5S’in kıymetli isimlerinden Stefano Patuanelli’yi, Çalışma Bakanlığına PD’nin ağır toplarından Andrea Orlando’yu, Kamu İdaresi Bakanlığına da FI Partisi’nin değerli isimlerinden Renato Brunetta’yı atadı.

Draghi, kabinesinde birtakım yeni teknokrat isimlere yer verirken Adalet Bakanlığına eski Anayasa Mahkemesi Lideri Marta Cartabia’yı, Eğitim Bakanlığına Patrizio Bianchi’yi, Ulaştırma Bakanlığına Enrico Giovannini’yi, yeni oluşturulan Dijital Dönüşüm ve İnovasyon Bakanlığına da Vittorio Colao’yu getirdi.

Başbakan Draghi ve kabinesindeki bakanlar, yarın cumhurbaşkanlığında yemin ederek vazifelerine başlayacak. Draghi Hükümeti, gelecek hafta içinde parlamentonun üst kanadı Senato ve alt kanat Temsilciler Meclisi’nde güvenoyu arayacak.

Draghi Hükümeti’nin, parlamentoda kendisini destekleyen siyasi partilerin sandalye sayısı prestijiyle zorlanmadan güvenoyu alarak resmen vazifeye başlaması bekleniyor.

Draghi liderliğindeki hükümetin önceliğinde 93 binden fazla kişinin öldüğü yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla çaba, aşılama çalışmalarının hızlandırılması ile Avrupa Birliği’nden gelecek 209 milyar avroluk kurtarma fonunun ülke içindeki kullanımına yönelik programın belirlenmesi üzere bahisler yer alacak.

İtalya’da Draghi Hükümeti’ne giden süreç

M5S, PD ve LeU’nun üçlü koalisyon olarak 5 Eylül 2019’da başladığı, PD’nin bölünüp içinden Iv’nin çıkmasıyla dörtlü koalisyona dönüşen “2. Conte Hükümeti”, 13 Ocak’ta Iv’nin hükümetten ayrılmasıyla krize girmişti.

Giuseppe Conte’nin 26 Ocak’ta başbakanlıktan istifası ile derinleşen hükümet krizinde koalisyon ortakları ortasında uzlaşı sağlama eforlarından sonuç alınamamıştı.

Cumhurbaşkanı Mattarella, 2 Şubat’ta yaptığı açıklamada, salgın periyodunda erken seçime gitmenin ve sonrasındaki hükümet kurma çalışmalarının ülkeye olumsuz tesirlerinin olacağını belirterek, yüksek profilli bir hükümetin kurulması gerektiğini tabir etmiş ve Draghi’yi yeni hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

Kaynak: Bloomberg HT