Jaguar’dan 2025 prestijiyle büsbütün elektrikli araç üretme planı

Jaguar’dan 2025 prestijiyle büsbütün elektrikli araç üretme planı

Şubat 15, 2021 0 Yazar: hanifinas

Jaguar Land Rover, lüks araba markası Jaguar’ın 2025 yılından itibaren büsbütün elektrikli araç üretir hale getirilmesinin planlandığını duyurdu.

Jaguar Land Rover, şirketin 2039 yılına kadar karbon nötr olmasının hedeflendiği yeni global stratejisini açıkladı.

Açıklamada, Jaguar’ın 2025 prestijiyle büsbütün lüks elektrikli araba markası haline getirilmesinin planlandığı belirtildi.

Tüm Jaguar Land Rover araçlarının 2030’a kadar büsbütün elektrikli olmasının öngörüldüğüne işaret edilen açıklamada, gelecek 5 yıl içinde büsbütün elektrikli 6 Land Rover modelinin çıkarılmasının, birinci elektrikli Land Rover modelinin ise 2024’te sunulmasının hedeflendiği kaydedildi.

Açıklamada, şirketin elektrifikasyon teknolojileri ve ilgili hizmetler için yılda yaklaşık 2,5 milyar sterlin (yaklaşık 3,5 milyar dolar) yatırım yapmasının planlandığı bildirildi.

Lüks araba markalarından Bentley Motors da geçen yılın kasım ayında, 2030’a kadar büsbütün elektrikli model yelpazesine geçiş yapacağını duyurmuştu.

Amerikan araba üreticisi General Motors ise (GM) geçen ay, 2035’e kadar akaryakıtlı ve dizel araç üretimini sonlandırarak yalnızca elektrikli araç üretmeyi planladığını açıklamıştı.

Kaynak: Bloomberg HT