Kadir Topbaş hayatını kaybetti

Kadir Topbaş hayatını kaybetti

Şubat 13, 2021 0 Yazar: hanifinas

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Kadir Topbaş (76),tedavi gördüğü hastanede ömrünü yitirdi. Koronavirüse yakalanan Topbaş’ın tedavisi bir müddettir ağır bakımda sürüyordu.

Kadir Topbaş’ın oğlu Mustafa Ömer Topbaş, 4 Aralık’ta toplumsal medya hesabından, babasının sıhhat durumuna ait, “16 Kasım’dan beri Kovid tedavisi gören babamız Kadir Topbaş bu sabah ağır bakıma alındı. Tabipler önümüzdeki saatlerde şu an uygulanan basınçlı oksijen takviyesinden müspet bir ilerleme kaydedilemezse entübe etme durumunda kalabileceklerini söylüyorlar” demişti.

BAŞSAĞLIĞI BİLDİRİLERİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kadir Topbaş’ın vefatını derin bir teessürle öğrendim. Kadir Bey’i, İstanbul’a ve ülkemize kattıklarını unutmayacağız” dedi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya “Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Liderimiz Sayın Kadir Topbaş’ın vefatını teessürle öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum” iletisini paylaştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi AK Parti Küme Başkanvekili Tevfik Göksu, Twitter’da “Kadir ağabeyimiz, eski İBB Liderimiz Kadir Topbaş Rahmet-i Rahman’a kavuştu. Cenab-ı Allah yerini cennet eylesin. Ailesine sabır diliyorum. Başımız sağ olsun” iletisini paylaştı.

KADİR TOPBAŞ’IN HAYATI

Kadir Topbaş, 8 Ocak 1945’te Artvin’de doğdu. Topbaş, 1972’te Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden, 1974’te de Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden mezun oldu.

Bir müddet hür mimar olarak çalışan Topbaş, Kültür Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıkları Müdafaa ve Anıtlar Konseyi Lider Yardımcılığı misyonunu yürüttü.

1994-1998 yılları ortasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yaptı.

1999’da Fazilet Partisi’nden Beyoğlu Belediye Başkanlığına seçildi.

Kadir Topbaş, 2004’te Adalet ve Kalkınma Partisinden (AK Parti) İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri olarak seçildi. Birebir yıl Marmara Belediyeler Birliği Meclisi tarafından birlik lideri olarak seçilerek, bu misyonu 2009’a kadar yürüttü.

2004’te Birleşmiş Kentler ve Mahallî İdareler, Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Lideri ve Birleşmiş Kentler ve Lokal İdareler Dünya Teşkilatı (UCLG) Lider Yardımcısı olarak seçilen Topbaş, 2007’de UCLG’ye eş lider seçildi.

2009’da ve 2014’te Türkiye Belediyeler Birliği’ne lider seçilen Topbaş, 2010 ve 2013’te da UCLG’ye lider seçildi.

2011’de Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Fahri Büyükelçi Onur Mükafatı ile taltif edildi.

2014’te İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri olarak tekrar seçilen Topbaş, İstanbul tarihinde birinci kez üst üste 3 defa seçim kazanan Büyükşehir Belediye Lideri olma muvaffakiyetini elde etti. Topbaş 22 Eylül 2017’de Belediye Başkanlığı vazifesinden istifa etti.

Birçok ülke tarafından devlet kültür nişanı, devlet madalyası takdim edilen Topbaş’a, İstanbul’da kültür mirasının korunmasına yönelik çabaları münasebetiyle UNESCO 70. yıl madalyası ile taltif edildi.

Birçok vakıfta da idare konseyi üyeliği yaparak sivil toplum örgütlerine de takviye veren Topbaş’ın, Bilgi Üniversitesi ile bir arada çıkardığı “Beyoğlu: Kültürleri Buluşturan Kent”, Tarih ve Etraf Vakfı ile birlikte hazırladığı “Geçmişten Günümüze Beyoğlu I-II” ve “Anılarda Beyoğlu” isimli yapıtları bulunmaktadır.

Özleyiş Topbaş ile evli olan Topbaş, üç çocuk babasıdır.

Kaynak: Bloomberg HT