Kervan Besin Avrupa’da şirket kuruyor

Kervan Besin Avrupa’da şirket kuruyor

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Halka arz sürecinde yurtdışında büyüme planlarının altını çizen Kervan Besin, AB hudutları içerisinde kendi sahipliğinde bir şirket kurma kararı aldı.

Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada, Avrupa bölgesindeki yapılanma çerçevesinde, Avrupa Birliği sonları içerisinde yüzde 100 Kervan Besin San. ve Tic A.Ş.’nin sahipliğinde yeni bir şirket kurulmasına karar verildiği belirtildi. Şirket gerekli incelemelerin ve araştırılmaların yapılması için KPMG İdare Danışmanlığı A.Ş. ile kontrat imzaladı.

Şirket daha evvel de yurtdışında bir alım için adım atmıştı.

Şirket, daha evvel yaptığı açıklamada gümrük vergisi avantajlarından yararlanmak, coğrafik riski dağıtmak ve Avrupa çağdaş kanalındaki Bebeto markasının pozisyonunu güçlendirmek gayesiyle yapılan araştırmalar sonucunda stratejik maksatlarına uygun bir şirket ile pay alımına yönelik olarak ön protokol imzalandığını duyurdu.

Kervan Besin Genel Müdürü Burhan Başar Bloomberg HT’ye daha evvel yaptığı açıklamada halka arz gelirinin yüzde 55’i ile Avrupa’da satın alma yapmayı planladıklarını belirtmişti. 2020’nin 7. halka arzı olan Kervan Besin halka arzdan 466 milyon TL’lik gelir elde etmişti.

Kaynak: Bloomberg HT