Koca: 100 milyon dozdan fazla aşı için muahedeler tamamlandı

Koca: 100 milyon dozdan fazla aşı için muahedeler tamamlandı

Şubat 10, 2021 0 Yazar: hanifinas

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin yaklaşık 15 milyon doz aşıyı temin ettiğini ve toplamda 100 milyon dozdan fazla aşı için mutabakatlarını tamamladığını belirtti.

Bakan Koca, “Yarından itibaren 70 yaş üzeri ve cuma gününden itibaren 65 yaş üzeri vatandaşlar aşı olmak için sisteme tanımlanacak” formunda konuştu.

Koca, “Planlanabilir gelecek için bölgesel çalışmaların yürütülebileceği periyoda geçiyoruz. Yeni devrin ismi ‘yerinde karar dönemi’dir.” diye belirtti.

“Hedef, nüfusumuzun en az yüzde 60’ının aşılanmasını sağlamak”

Bakan Koca, “Yarından itibaren birinci aşılanan kümemizin ikinci doz aşılarına başlıyoruz. Amaç, nüfusumuzun en az yüzde 60’ının aşılanmasını sağlamaktır. Hafta sonundan itibaren başta kabine üyelerimiz olmak üzere devlet üst yöneticilerini aşılanmaya davet ediyorum” sözlerini kullandı.

Koca, yerli aşıya ait, “Bugün en önde giden aşı adayımız için Faz 2 insan deneylerinin gönüllüleri aşılanmaya başlandı. Bilim Konseyimizin tavsiyesi, kısıtlamaların hafifletilmesinde çabuk edilmeden hadise seyrinin takip edilmesi istikametinde.” diye konuştu.

Sıhhat Bakanı Koca, “Mutasyon sayıları artmaya devam ediyor fakat var olan olay sayılarında mutasyonun bir tesirinin şu an olmadığını görüyoruz.” sözlerini kullandı.

Kovid-19’la çabada yeni bir önlem eğinin şu an teklif olarak düşünülmediğini belirten Koca. var olan önlemlerin devamının önerildiğini söyledi.

Kaynak: Bloomberg HT