Körfez, Türkiye ile ticaret barışı arıyor

Körfez, Türkiye ile ticaret barışı arıyor

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan Türkiye ile ticaret ve güvenlik alanları başta olmak üzere ilgilerini düzgünleştirmek için yollar arıyor.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye’nin de müttefiki olan Katar ile bozulan bağlarını bu yıl başında düzeltmiş, Katar ile seyahat ve ticaret yine başlamıştı.

Bloomberg’e konuşan bir Türk yetkili, Birleşik Arap Emirlikleri ile ticarette mahzuru kaldırmak için görüşmelerde bulunduklarını, pandemi nedeniyle iki ülke ortasında askıya alınan tarifeli uçuşların da bu kapsamda tekrar başlatıldığını söyledi.

Türkiye’yle bu ülkeler ortasında Libya’daki savaş, Suriye sıkıntısı, Mısır ve Irak konusunda kimi görüş ayrılıkları bulunuyor, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faliyetleri de öne çıkan hususlardan bir tanesi.

İhracat pazarı görüşmelerde güçlü bir pazarlık alanı. 2019’da 8 milyar dolarlık karşılıklı ticaretle BAE, Türkiye’nin Irak’tan sonra ikinci en büyük ticaret ortağı. Türkiye buraya kıymetli taştan uçak kesimlerine kadar birçok eser ihraç ediyor.

Kaynak: Bloomberg HT