Koronavirüs salgınına dair son gelişmeler

Koronavirüs salgınına dair son gelişmeler

Şubat 7, 2021 0 Yazar: hanifinas

Çin’in geliştirdiği Kovid-19 aşısı Sinovacın dünyada kullanımı artıyor

Çin’de Sinovac Biotech şirketinin geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısını kullanan ülke sayısı artışa geçti.

Yaygın kullanımı dün Çin idaresi tarafından onaylanan Sinovac aşısının uygulanması, şimdiye kadar Türkiye de dahil 3 ülkede acil durum ve klinik denemeleri kapsamında başladı.

Birinci olarak Nisan 2020’de Çin’de geliştirilen ve “CoronaVac” olarak isimlendirilen Sinovac aşısının birinci klinik denemeleri geçen yıl yapıldı.

Yıl başında birinci satışları Brezilya, Türkiye ve Endonezya’ya yapılan Sinovac’ı satın almak için muahede yapan ülke sayısı, bir ay içinde artış gösterdi.

Sıhhat uzmanları, ABD’li Pfizer aşısı -70, Moderna aşısı da -20 derecede koruma edilmesi gerekirken Sinovac’ın 2 ila 8 derece sıcaklıkta yahut buzdolabı soğukluğunda koruma edilebilmesini, öbür firmaların aşılarına kıyasla avantaj olarak görüyor.

Çok düşük soğuklukta milyonlarca doz aşı koruma edebilecek teknik imkanları olmayan birçok ülkenin, kolay koruma kuralları nedeniyle ilerleyen vakitlerde Sinovac aşısına yönelebileceği öngörülüyor.

– 182 milyon doz aşı satıldı

Çin basınından Küresel Times, şimdiye kadar en az 17 ülkenin Sinovac aşısını satın almak üzere muahedeye vardığını öne sürdü, ancak şimdiye kadar 9 ülke Sinovac aşısı satın aldığına dair açıklama yaptı.

Bloomberg’in bilgilerine nazaran, dünya genelinde şimdiye kadar Sinovac’ın 182 milyon doz aşısı satıldı.

Sinovac aşısı almak için mutabakata varan ülkeler ortasında Türkiye ve Endonezya’nın 50’şer milyon, Brezilya’nın 46 milyon, Malezya’nın 14 milyon, Tayland ve Şili’nin 2’şer milyon doz aşı satın aldığı açıklanırken, geri kalan 18 milyon dozun da Kolombiya, Laos ve Uruguay tarafından alındığı belirtildi.

Sinovac Biotech şirketinden yapılan açıklamada, şimdiye kadar 12 bin 396 kişi üzerinde yapılan denemelerde, aşının Kovid-19 salgınının yayılmasına karşı yüzde 100, virüs nedeniyle hastaneye kaldırılma ve ölümlere karşı ise yüzde 83,7 tesir gösterdiği belirtildi.

– Endonezya ve Kolombiya’da hudutlu kullanımı onaylandı

Çin’in yaygın kullanımına onay vermesiyle birlikte Sinovac aşısını satın alan ülkelerden Endonezya ve Kolombiya da aşının hudutlu kullanımını onayladı.

Kolombiya Ulusal Besin ve İlaç Nezaret Enstitüsünden (INVIMA) yapılan açıklamada, Sinovac tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının ülkede acil kullanımı için yetki verildiği bildirildi.

Kolombiya Devlet Lideri Ivan Duque yaptığı açıklamada, Çinli ilaç şirketinden gerekli müsaadelerin alındığını belirterek, “INVIMA Acil Durum Protokolü süratli biçimde onaylandı. Kovid-19 aşısının ülkeye geliş sürecinin rekor formda tamamlanması için uzmanlarımız çok titiz ve ihtimamlı çalıştı.” tabirlerini kullandı.

Endonezya’da ise Besin ve İlaç Ajansının (BPOM) yaptığı inceleme ve denemelerin akabinde Sinovac aşısının ileri yaş kümesi için kullanımı onaylandı.

– Singapur, Filipinler, Tayland ve Malezya’nın onaylaması bekleniyor

Singapur Sıhhat Bakanı Gan Kim Yong da ülkedeki Sıhhat Bilimleri Kuruluşunun (HSA), Sinovac’ın tesirlilik seviyesini araştırdıktan sonra aşıyı onaylamak için karar vereceğini açıkladı.

Kolombiya ve Endonezya’nın akabinde Tayland, Filipinler ve Malezya’nın da Sinovac aşısının kullanımını onaylaması bekleniyor.

Öte yandan, Çin’in tüm ülkelere koronavirüs aşısına eşit erişim sağlamayı amaçlayan COVAX teşebbüsü için, Sinovac ve 2 başka Çinli firmanın geliştirdiği 10 milyon doz aşı bağışlayacağını açıklaması üzerine, dar gelirli ülkelerde Sinovac’ın aşısının kullanımının artması öngörülüyor.

Kovid-19’un kökenini araştıran DSÖ heyeti: “Salgının Vuhandaki besin pazarından kaynaklandığına dair delil yok”

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kökenini araştıran Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) heyeti, virüsün Vuhan’daki besin pazarından kaynaklandığına dair ispat bulunmadığını bildirdi.

Çin haber ajansı Xinhua’nın haberine nazaran, DSÖ heyetinden Rus uzman Vladimir Dedkov, Kovid-19’un kökenine dair yeni bir açıklamada bulundu.

Dedkov, Vuhan’daki besin pazarında salgının yayılması için tüm şartların olduğunu lakin bunun virüsün oradan kaynaklandığı manasına gelmediğini söyledi.

Kovid-19’un Vuhan Viroloji Enstitüsü laboratuvarından sızdığı tezlerini da yalanlayan Dedkov, “Laboratuvar eksiksiz bir formda donatılmış. Oradan bir şeylerin sızmış olabileceğini hayal etmek benim için sıkıntı.” sözlerini kullandı.

2002-2003’teki Akut Teneffüs Yolu Sendromu (SARS) salgınının akabinde yarasa koronavirüslerinin genetik bilgilerinin olduğu bir arşiv yaratmak gayesiyle kurulan enstitü, “Kovid-19’un buradaki laboratuvarda yapay olarak üretildiği ve kazara dışarı çıktığı” tezlerine husus olmuştu.

İran, Kovid-19’a karşı Rus “Sputnik V” aşısını salı günü uygulamaya başlayacak

İran Sıhhat Bakanı Said Nemeki, ülkesinin Rusya’dan aldığı, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen “Sputnik V” aşısının salı günü öncelikli olarak ağır bakım ünitesinde çalışan sıhhat çalışanlarına yapılacağını söyledi.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’ya nazaran, Sıhhat Bakanlığı binasında düzenlenen, İran imali Razi Cov Pars aşısının tanıtım merasiminde konuşan Nemeki, “Rusya’dan getirilen Kovid-19 aşıları, 9 Şubat Salı günü birinci olarak ağır bakım çalışanı sıhhat işçisine uygulanacaktır.” dedi.

Aşı programının risk derecesine nazaran sıhhat çalışanları, huzur meskenlerinde kalan ve 65 yaş üstü yaşlılar halinde devam edeceğini lisana getiren Nemeki, kelam konusu aşıyı satın almak için Rus makamlarla en önde görüşmeler yapmalarına karşın lakin 15’inci sırada aşıyı uygulamaya başladıklarını belirtti.

Kaynak: Bloomberg HT