Matriks halka arz için SPK’ya başvurdu

Matriks halka arz için SPK’ya başvurdu

Şubat 12, 2021 0 Yazar: hanifinas

Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri AŞ., şirket hisselerinin halka arzı kapsamında izahname onayı için Sermaye Piyasası Konseyi’ne (SPK) müracaatta bulundu.

Matriks’ten yapılan açıklamaya nazaran, bankacılık ve finans alanında faaliyet gösteren kişi, kurum ve kuruluşların; piyasalara ait bilgi, haber, tahlil, buyruk iletimi ve portföy izleme gereksinimlerine yönelik tahliller ile bu firmaların altyapı gereksinimlerine ait yazılımlar üretiyor.

Kurulduğu 2003 yılından bu yana, sunduğu bütüncül hizmet anlayışı ile hareket eden ve bir Finansal Teknoloji (FinTech) firmasına dönüşen Matriks, yüzde yüz Türk sermayeli bir şirket. Matriks, finans piyasalarında oluşan bilgileri, bu piyasalarla ilgili haber ve yorumları tahlil imkanlarıyla birlikte anlık olarak sunuyor ve bu piyasalara yönelik süreç platformları, buyruk ve risk idare sistemleri başta olmak üzere teknolojik tahliller geliştirerek bunlara ait hizmetler veriyor.

Hem ferdi hem kurumsal segmentte sahip olduğu geniş kullanıcı kitlesi ile bölümün önde gelen markası olan Matriks, halka arz sürecinde Garanti Yatırım Menkul Değerler AŞ.’yi yetkilendirdi.

2019’da satış geliri 70,6 milyon TL oldu

Taslak izahnameye nazaran halka arz kapsamında yalnızca mevcut hisse sahiplerinin hisselerinin halka arz edilerek satışa sunulması sebebiyle süreç sonucunda rastgele bir halka arz geliri elde edilmeyeceği belirtildi.

İzahnameye gçre halka arz edilecek hisselerin nominal kıymeti 8.141.796 TL olurken çıkarılmış sermaye oranı ise yüzde 74,75 olarak kaydedildi.

Seçilmiş finansal bilgilere nazaran, şirketin net satışları 30 Eylül 2019 ve 30 Eylül 2020 dokuz aylık mali periyotları için sırasıyla 49.812.891 TL ve 77.716.466 TL olarak kaydedildi. 31 Aralık 2019 prestijiyle biten mali yıl için ise net satışlar 70.548.624 TL oldu.

Kaynak: Bloomberg HT