Merkel’den yaz sonuna kadar aşı kelamı

Merkel’den yaz sonuna kadar aşı kelamı

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kovid-19 aşılarının temin edilmesi ve aşılama sürecinde yaşanan dertleri, eyalet başbakanları ve aşı üreten firmalar ile Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun temsilcilerinin katıldığı toplantıda kıymetlendirdi.

Görüntü konferansla gerçekleştirilen toplantının akabinde Başbakanlıkta açıklama yapan Merkel, aşı üreten şirketlerin yıl içinde yapacakları aşı teslimatlarını şimdiden öngörebildiklerini belirtti.

Merkel, şu an için AB’de 3 şirketin aşısına onay verildiğine işaret ederek, öteki şirketlerin aşı onayı alamaması durumunda bile hükümetin “yaz sonuna yani bu yılın üçüncü çeyreğinin sonuna kadar her vatandaşa aşı teklifi sunabileceklerine ait verilen kelamı yerine getirebileceğini” kaydetti.

Merkel, çocuklara yapılmayacağından Almanya’da yaklaşık 73 milyon kişi için aşıya muhtaçlık duyulduğunu söyledi.

Aşıların AB Komitesi tarafından tedarik edilmesini savunan Merkel, “Bu yolda birtakım yerlerde yavaş ilerlendi fakat bu doğruydu. Yavaş ilerlenmesi için uygun sebepler vardı.” değerlendirmesinde bulundu.

Ulusal Aşı Planı yapılacak

Aşılama sürecinin planlanabilir olması emeliyle Almanya’da “Ulusal Aşı Planı” geliştirileceğini belirten Merkel, bu planın eyalet başbakanlarıyla yapacağı sonraki toplantıya kadar hazırlanacağını kaydetti.

Aşılara ait kesin bir şeyin söylenemeyeceğine dikkati çeken Merkel, “Örneğin, aşının tesirli olmadığı mutasyona uğrayan bir çeşit ortaya çıkarsa her şeye tekrar başlarız.” sözünü kullandı.

Kaynak: Bloomberg HT