Merkez Bankası’nın BOTAŞ’a döviz satışı sıfırlandı

Merkez Bankası’nın BOTAŞ’a döviz satışı sıfırlandı

Şubat 5, 2021 0 Yazar: hanifinas

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) azalan Döviz rezervlerini yine artırmaya odaklanırken, BOTAŞ’a döviz satışı sıfırlandı.

TCMB’nin aylık döviz alım-satım fiyatları verisine nazaran Ocak ayında 6 yılın akabinde birinci kere BOTAŞ’a döviz satışı gerçekleşmedi. TCMB Aralık 2014 tarihinden bu yana BOTAŞ’a döviz satışı gerçekleştiriyordu. Aralık 2014’te döviz satışlarının başlamasının akabinde BOTAŞ’a takip eden 4 ay boyunca 1 milyar doların üzerinde döviz satışı gerçekleşmişti.

2014’ten bu yana TCMB BOTAŞ’a toplamda 44,9 milyar dolarlık döviz satışı gerçekleştirildi. 6 yıllık süreçte döviz satışlarının en ağır olduğu yıl 2015 olarak kaydedildi. 2015 yılında TCMB, BOTAŞ’a 10,5 milyar dolarlık döviz satışı gerçekleştirdi. Satışların en düşük olduğu yıl ise 2016 yılı oldu.

Rezervleri güçlendirme stratejisi

2020 yılında süratle azalan rezervleriyle gündeme gelen TCMB, Naci Ağbal’ın idareye geçmesinin akabinde rezervleri artırma stratejisine öncelik vermişti. Yeni Lider Ağbal Aralık ayında birinci defa kameraların karşısına geçtiği Para ve Kur Siyaseti metninin sunumunda sinyal vermişti. BOTAŞ’a döviz satışlarının azaltılacağı Naci Ağbal’ın açıkladığı 2021 Para ve Kur Siyaseti metninde belirtilmişti. Metinde, “Enerji ithalatçısı kamu iktisadi teşebbüslerinin döviz muhtaçlığının gerekli görülen kısmı Hazine ve Maliye Bakanlığı ile TCMB tarafından piyasa şartlarına nazaran direkt karşılanabilecektir. Bu kapsamda piyasa kuralları elverdiği sürece döviz satım fiyatı kademeli olarak azaltılabilecektir.” tabirleri kullanılmıştı.

Son olarak Ağbal, Reuters ile gerçekleştirdiği söyleşide de BOTAŞ’a yapılan döviz satışı konusunda açıklamalarda bulundu. Ağbal, “Para ve Kur Siyaseti Metninde de belirttiğimiz üzere BOTAŞ’ın Merkez Bankasından olan döviz talepleri piyasa şartlarına nazaran bedellendiriliyor. Gerekli şartlar olması durumunda bu taleplerin piyasadan sağlanmasına devam edilecek. Bu hususu 2021 yılı Para Kur Dokümanımızda da açıkça tabir ettik.” diye konuştu.

Kaynak: Bloomberg HT