Mnuchin’ın bir aktiflikten alacağı fiyat yıllık maaşından fazla

Mnuchin’ın bir aktiflikten alacağı fiyat yıllık maaşından fazla

Şubat 18, 2021 0 Yazar: hanifinas

Steven Mnuchin, on binlerce dolarlık fiyat karşılığı konuşmacı olmayı kabul ederek, Prens Harry, Meghan Markle, Henry Kissinger ve Barack Obama üzere yüksek fiyatlara etkinliklere katılan yorumcuların ortasına katıldı.

ABD eski Lideri Donald Trump periyodunda Hazine Bakanı olarak misyon yapan Mnuchin, katılacağı aktifliklerin organize edilmesi için Harry Walker ajansı ile anlaştı. Mnuchin, yüz yüze gerçekleşen etkinlikler için yaklaşık olarak 250 bin dolar, sanal gerçekleşen iştirakler için ise 75 bin dolar talep edeceğini açıkladı. Vazifedeki bir ABD Hazine Bakanının yıllık maaşının yaklaşık olarak 221 bin dolar olduğu göz önüne alındığında, Mnuchin’ın yüz yüze aktiflikten alacağı fiyat bir yıllık maaşının üzerinde gerçekleşecek.

Mnuchin, Harry Walker ajansının web sitesinde, iktisat siyaseti üzerinde kritik vazifeler almış ve ekseriyetle ekonomik ve mali bahislerde yorum yapan bir uzman olarak tanıtılıyor.

Son devirde, devlet idaresinde misyon almış isimlerin konuşmacı ofisine kaydolması alışılagelmiş bir durum olmaya başladı. Konuşmacıların katıldığı etkinlikler bilhassa Hazine ve ABD Merkez Bankası çalışanları için epey çıkarlı olabiliyor.

Obama periyodunda Fed Lideri olan şu anki ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, iki yıl boyunca konuşmacı olarak katıldığı etkinliklerden toplamda 7 milyon dolardan fazla yarar elde ettiğini bildirmişti.

Kaynak: Bloomberg HT