Morgan Stanley’nin Türk varlıkları taktiği

Morgan Stanley’nin Türk varlıkları taktiği

Şubat 12, 2021 0 Yazar: hanifinas

Morgan Stanley yayımladığı bir araştırma raporunda, Türk varlıklarına karşı taktiksel olarak müspet olduklarını ve Türk Lirasının 6.80 düzeyine ineceğini düşündüklerini belirtti.

Enflasyonun Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın iddialarının üstünde gerçekleşmesi ve güçlü büyümeyle bir arada TCMB’nin gelecek toplantıda siyaset faizinde bir değişikliğe gitmeyeceğine değinen Morgan Stanley, buna karşın şahin duruşun korunacağını düşündüklerini söyledi.

Faiz artışının piyasa beklentilerine bağlı olduğunu belirten kurum, “TCMB’nin yakın vakitte 100 baz puan faiz artıracağına dair görüşümüzü koruyoruz.” dedi.

Morgan Stanley, iktisat siyasetlerinin artan kredibilitesinin Türk varlıklarının benzerlerine nazaran daha âlâ performans göstermesinde destekleyici olduğunu belirtirken büyüme indikatörlerine bakıldığında sağlıklı bir süratte ekonomik büyüme görüldüğünü söyledi.

Türkiye’deki sabit getirili menkul değerlerde yüksek getiriler için ana sorunun merkez bankasının ortodoks duruşunun ne kadar devam edeceği olduğunun altını çizen banka, Mart ayındaki Para Siyaseti Şurası toplantısının Şubat ayındakinden fazla piyasalar için daha kıymetli olacağını belirtiyor.

Hizmetlerdeki enflasyon görece istikrara kavuştuğunu ancak çekirdek mallardaki enflasyon baskısının hala devam ettiğini belirten Morgan Stanley, taban fiyat artışının, yakın vadede çekirdek enflasyonu üst istikametli baskılamaya devam edeceğini vurguladı.

Kurum, dolarizasyon eğiliminin hala kayda bedel bir biçimde aksine dönmediğine değinirken kur tarafında risk/ödül istikrarının yavaş yavaş kötüleşmeye başladığını söyledi.

Kaynak: Bloomberg HT