Musk dijital manipülatör mü?

Musk dijital manipülatör mü?

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

SpaceX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Twitter’da yaptığı bir paylaşımda, “Dogecoin halkın kripto parasıdır.” dedikten sonra kripto para ünitesi Dogecoin yüzde 70’e yakın yükseldi.

Musk Twitter’a bir müddet orta vereceğini duyurmuştu. Tekrar Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda “Twitter’a bir müddetliğine bırakıyorum.” diyen Musk, paylaşımlarıyla kripto para piyasasında önemli bir tesir yaratmıştı.

“Partiye geç kaldım”

Musk Clubhouse’da, “Bitcoin’i 8 yıl evvel almalıydım partiye geç kaldım.” demişti. Bitcoin’in düzgün birşey olduğunu ve destekçisi olduğunu belirten Musk, “Dogecoin’in global bir para olması eğlenceli olurdu.” diye eklemişti.

Musk’ın Twitter profil açıklamasına geçen hafta Bitcoin etiketi ve emojisi koymasından sonra kripto para ünitesi yüzde 10 yükselişle 36 bin doların üzerine çıkmıştı.

En büyük kripto para ünitesi olan Bitcoin Londra süreçlerinde anlık olarak yüzde 15 yükseliş kaydetmişti.

Cuma günü erken saatlerdeyse Musk Twitter’da paylaştığı ve bir köpeğin kapağında olduğu “Dogue” mecmuasıyla Dogecoin rallisinin de fitilini ateşlemişti. En başta bir latife olarak yaratılan Dogecoin paylaşım sonrasında yüzde 300 artış gösterdi.

Elon Musk bilançosunu Bitcoin’e taşımayı sormuştu

Elon Musk bir Twitter konuşması esnasında Tesla’nın bilançosunun Bitcoin’e çevrilmesinin mümkün olup olmadığını sormuştu.

Musk ile Twitter’da ortalarında geçen bir konuşmada, MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Musk’a şirketin bilançosunu Bitcoin’e taşıması gerektiğini söylemişti.

“Eğer hissedarlarına 100 milyar dolar pahasında bir uygunluk yapmak istiyorsan bilançonu dolardan Bitcoin’e taşımalısın.” diyen Saylor, “S&P 500’deki öbür firmalar da seni takip edecektir ve vakitle bu uygunluk 1 trilyona dolara kadar çıkabilir.” diye eklemişti.

Musk ise bu kadar büyük bir sürecin mümkün olup olmadığını sormuş, Saylor da bunun mümkün olduğunu ve geçen aylarda 1,3 milyar dolar Bitcoin aldığını ve isterse taktiklerini offline bir halde paylaşabileceğini belirtmişti.

Kaynak: Bloomberg HT