Ocak’ta kartla ödeme meblağı 103 milyar TL’ye yükseldi

Ocak’ta kartla ödeme meblağı 103 milyar TL’ye yükseldi

Şubat 17, 2021 0 Yazar: hanifinas

BKM, ocak ayına ait kartlı ödeme datalarını açıkladı. Buna nazaran, ocak ayı sonunda Türkiye’de 76,5 milyon adet kredi kartı, 140,3 milyon adet banka kartı ve 44 milyon adet ön ödemeli kart kullanılıyor.

Geçen yılın ocak ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 9’luk, banka kartı adedinde yüzde 5’lik, ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 31’lik artış yaşandı.

Toplam kart sayısı ise 260,8 milyon adede ulaşarak geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 10 arttı.

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile ocak ayında yapılan toplam ödeme fiyatı bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 16 artarak 103 milyar TL oldu.

Bu ödemelerin 86,2 milyar TL’si kredi kartları ile yapılırken, 15,6 milyar TL’sinde banka kartları, 1,2 milyar TL’sinde ise ön ödemeli kartlar kullanıldı.

Büyüme oranları özelinde incelendiğinde kredi kartı ile ödemelerde evvelki yılın birebir devrine nazaran büyüme oranı yüzde 13, banka kartı ile ödemelerde yüzde 28, ön ödemeli kartlar ile yapılan ödemelerde ise bu oran yüzde 145 olarak gerçekleşti.

Kartlarla yapılan ödemelerde en fazla artış elektronik eşya kesiminde

Datalara nazaran, ocak ayında kartlarla yapılan ödemelerin bölüm dağılımı incelendiğinde geçen yılın birebir periyoduna nazaran en fazla büyümenin yüzde 65 artış ve 7,8 milyar TL’lik ödeme ile elektronik eşya dalında olduğu görüldü.

Elektronik eşya bölümünü sırasıyla, yüzde 50 artış ve 4,5 milyar TL’lik ödeme ile yapı gereçleri, yüzde 42 artış ve 31,7 milyar TL’lik ödeme ile market-gıda, yüzde 25 artış ve 1 milyar TL’lik ödeme ile ferdi emeklilik, yüzde 22 artış ve 5,5 milyar TL’lik ödeme ile de kamu-vergi ödemeleri bölümleri takip ediyor.

Kaynak: Bloomberg HT