Olay sayıları düşerken ülkeler kısıtlamalardan çıkış takvimini kıymetlendiriyor

Olay sayıları düşerken ülkeler kısıtlamalardan çıkış takvimini kıymetlendiriyor

Şubat 16, 2021 0 Yazar: hanifinas

ABD’deki güç krizi, aşılama çalışmalarını da olumsuz etkiliyor. Elektrik kesintisi sonucu birtakım hastanelerde aşı dağıtımında sıkıntılar yaşandı. Buna rağmen ABD’de yeni olay ortalamalarındaki düşüş dikkat çekiyor. Ülke çapında 25 Ekim’den bu yana en düşük yeni hadise sayısına ulaşıldı.

Aşılama süratiyle dikkat çeken İngiltere’de Başbakan Boris Johnson kısıtlamalardan çıkış haritasını açıklamaya hazırlanıyor. Almanya ise varyant salgınını yavaşlatmak için komşu ülke sonlarındaki denetimleri sıkılaştırıyor.

Türkiye’de salı sabahı prestijiyle uygulanan aşı dozu 4,6 milyona yaklaştı, 600 binin üzerinde ikinci doz uygulandı. Pazartesi akşamı açıklanan datalara nazaran ise son 24 saatte 91 can kaybı yaşandı, 7.945 yeni olay tespit edildi. Hürriyet’in haberine nazaran hükümet ve Sıhhat Bakanlığı toplantılarında zordaki, kafe ve restoranların mart ayından itibaren açılmasıyla ilgili çok sayıda önerideğerlendiriliyor. Bu teklifler ortasında restoranların %30 kapasiteyle açılması ve oturma mühletinin 45 dakika ile sonlandırılması da yer alıyor.

DSÖ’den AstraZeneca aşısına acil onay

DSÖ Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus düzenlediği basın toplantısında, “Artık aşıların süratli dağıtımı için gereken tüm kesimlere sahibiz ancak yeniden de üretimi büyütmemiz gerekiyor.” dedi.

AstraZeneca’nın Kovid-19 aşısının acil kullanımına onay verildiğini kaydeden Ghebreyesus, aşıların Güney Kore’deki AstraZeneca-SKBio ve Hindistan Serum Enstitüsü tarafından üretildiğini belirtti.

DSÖ Genel Yönetici Yardımcısı Dr. Mariangela Simao, bugüne kadar aşılara erişimi olmayan ülkelerin nihayet sıhhat çalışanlarını ve risk altındaki nüfusu aşılamaya başlayabileceğini söz etti.

AstraZeneca aşısı, ortalarında İngiltere, Hindistan, Arjantin ve Meksika’nın da bulunduğu 50’den fazla ülkede onaylanmıştı.

ABD’de Kovid-19 aşısı 53 milyona yaklaştı

ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezinin (CDC) paylaştığı son bilgilere nazaran, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı 53 milyona yakın aşı yapıldığı belirtildi.

CDC’nin resmi internet sitesinde güncellenen yeni sayılara nazaran, ABD’de, 38 milyondan fazla bireye birinci doz, 14 milyon civarında bireye ise ikinci doz Kovid-19 aşısı yapıldı.

Ülke genelinde yapılan toplam aşı sayısı 52 milyon 884 bine ulaşırken, federal hükümetin eyaletlere 70 milyon 57 bin doz aşı dağıttığı bildirildi.

Seattle’daki Washington Üniversitesi Sıhhat Ölçüm ve Değerlendirmeleri Enstitüsü (IHME) tarafından paylaşılan basın bildirisinde, 1 Haziran’a kadar ülkede 145 milyon yetişkinin aşılanacağı ve bu sayede 114 bin kişinin vefatının engelleneceği öngörüsünde bulunuldu.

Hava kaideleri aşılama çalışmalarını olumsuz etkiledi

Hafta sonu ülkenin kimi bölgelerindeki berbat hava kaidelerinin aşılama çalışmalarını olumsuz etkilediği belirtildi.

Teksas Acil Durum İdaresi Şefi W. Nim Kidd, şiddetli fırtınalar nedeniyle federal yetkililerin göndereceği aşı sevkiyatlarında gecikme olabileceğini söyledi.

Kidd, olumsuz hava kaideleri hasebiyle eyaletin birtakım bölgelerinde açık havaya kurulan aşılama tesislerinin kapatıldığını, kapalı alanlardaki aşı çalışmalarının ise devam ettiğini bildirdi.

Alabama Valiliğinden yapılan açıklamada, beklenen ağır hava muhalefeti nedeniyle 21 Şubat Pazar gününden itibaren eyaletin 28 ilçesinde harikulâde hal ilan edileceği bildirildi. Aşı çalışmalarının ise “hava koşullarının müsaade verdiği oranda” devam ettirileceği belirtildi.

California Sıhhat ve İnsan Hizmetleri Dairesi Sekreteri Dr. Mark Ghaly, eyaletin bir “aşı kıtlığı” ile karşı karşıya kaldığını söz eden açıklamalarda bulundu. Los Angeles’ta kimi toplu aşılama merkezlerinin tedarik ıstırabı nedeniyle süreksiz olarak kapatıldığı kaydedildi.

İspanya’da son 3 günde Kovid-19’dan 702 kişi hayatını kaybetti

İspanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son 3 günde 702 kişinin hayatını kaybettiği, 30 bin 251 yeni hadise tespit edildiği bildirildi.

Sıhhat Bakanlığının güncellediği bilgilere nazaran, 12 Şubat’tan bugüne 702 artışla Kovid-19 kaynaklı toplam vefat sayısı 65 bin 449’a yükseldi.

Toplam olay sayısı ise 30 bin 251 artışla 3 milyon 86 bin 286’ya ulaştı.

Ülke genelinde her 100 bin şahısta tespit edilen Kovid-19 olay sayısı ortalaması düşüş trendini sürdürerek, üç hafta evvel 890 iken bugün prestijiyle 416’ya geriledi.

Salgına karşı 25 Ekim’den bu yana ülke genelinde inanılmaz hal (OHAL) uygulayan İspanya’da mahallî idarelerin inisiyatifiyle mevcut önlemler ocak ayı başından itibaren kademeli olarak genişletilmişti.

Ülkenin büyük kısmında gece sokağa çıkma yasağının başlaması erkene alınırken, salgının ağır olduğu yerlerde uygulanan özgür dolanım kısıtlamaları da artırıldı.

Bar, restoran ve alışveriş merkezlerinde uygulanan kapatma yahut çalışma saatlerine kısıtlama tedbirleri ise mahkeme kararlarıyla ya da ekonomik tasalardan ötürü gevşetildi.

Portekiz’de günlük yeni olay ve can kayıpları düşüyor

Portekiz’de Sıhhat Genel Müdürlüğünün güncellediği datalara nazaran, Kovid-19’dan son 24 saatte 90 kişinin hayatını kaybettiği ve 1303 yeni olay tespit edildiği açıklandı.

Portekiz’de 5 Ocak’tan bu vakte kadar günlük yeni olay ve can kayıplarında en düşük sayılar kaydedildi.

Ülkede salgından ölenlerin sayısı 15 bin 411’e, toplam hadise sayısı 787 bin 59’a çıktı.

Portekiz’de 1 Mart’a kadar uzatılan OHAL kapsamında hudutların kapatılmasının yanı sıra salgının ağır görüldüğü yerlerde özgür deveranın kısıtlanması, ilkokullar dışında tüm okulların kapatılması, hafta sonu kentler ortası seyahatin yasaklanması, gece sokağa çıkma yasağı, bar, restoran ve alışveriş merkezlerinin çalışma saatlerinin düşürülmesi önlemleri uygulanıyor.

İtalya’da etkin Kovid-19 hasta sayısı 400 binin altına geriledi

İtalya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında etkin hasta sayısı 400 binin altına gerileyerek, 398 bin 98 oldu.

Sıhhat Bakanlığının günlük açıkladığı bilgilere nazaran, ülkede son 24 saatte 7 bin 351 bireye daha Kovid-19 tanısı konuldu. Dünden bugüne yapılan testlerin olumlu çıkma oranı yüzde 4,1 oldu. Böylelikle salgının başladığı Şubat 2020’den bu yana olay sayısı 2 milyon 729 bin 223’e ulaştı.

Ülkede etkin Kovid-19 hasta sayısı, 2 Kasım 2020’den bu yana birinci sefer 400 bin eşiğinin altına gerileyerek, 398 bin 98 oldu.

Hayatını kaybedenlerin sayısı, son 24 saatte 258 artarak, 93 bin 835’e yükseldi.

Güzelleşenlerin sayısı ise 11 bin 771 artışla 2 milyon 237 bin 290’a ulaştı.

Kovid-19’a karşı yaygın aşılama kampanyasının 27 Aralık 2020’de başladığı ülkede aşılananların sayısı 2 milyon 989 bin 748 oldu. Aşılananların 1 milyon 281 bin 999’unun ikinci dozu alanlar olduğu belirtildi.

Fransa’da ömrünü yitirenlerin sayısı 82 bini geçti

Halk Sıhhati Kurumundan yapılan açıklamaya nazaran, ülkede virüs tespit edilen kişi sayısı 4 bin 376 artışla 3 milyon 469 bin 539’a yükseldi.

Fransa’da son 24 saatte 413 kişinin hayatını yitirmesiyle can kaybı sayısı 82 bin 226’ya çıktı.

Hastanelerde 3 bin 381’i ağır bakımda olmak üzere 26 bin 522 kişinin tedavisi sürüyor, güzelleşenlerin sayısı 900 artışla 242 bin 528’e ulaştı.

Sıhhat Bakanlığının datalarına nazaran, 27 Aralık 2020’den bu yana Kovid-19 aşısı uygulananların sayısı 2 milyon 294 bin 208’e yükseldi, bunlardan 720 bin 249’una ikinci doz aşı yapıldı.

Kaynak: Bloomberg HT