“OSB projesi eşsiz bir dönüşüm projesi olacak”

“OSB projesi eşsiz bir dönüşüm projesi olacak”

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Dünya Bankası Proje Sorumlusu Stefka Slalova organize sanayi bölgelerine yönelik 300 milyon dolarlık kredi paketinin Türkiye açısından epeyce elverişli finansal şartlara sahip olduğunu, daha evvel dünyanın farklı yerlerinde uyguladıkları bu projenin Türkiye’de birinci kere hayata geçirilmiş olacağını söyledi.

Bloomberg HT’ye konuşan Slalova, kredi muahedesinin bu ayın sonunda imzalanmasını öngördüklerini belirtti.

Slalova mevzuyla ilgili olarak şunları belirtti:

İcra heyetimiz geçen hafta bu projeyi onayladı. 300 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirilecek. Bu projede üç kademeden bahsedebiliriz. Birinci olarak Türkiye’de organize sanayi bölgelerinin aktifliğini artırmak istiyoruz. İkinci seviyede çevresel olarak sürdürülebilirlik, öteki deyişle üretim yaparken etrafa daha az tesirde bulunmak geliyor. Üçüncü olarak da rekabetçiliği artırmaya çalışıyoruz. Bölgeye dışarıdan daha fazla yatırım çekmeye çalışıyoruz. Böylece onları rekabet gücünü artırarak ihracatlarını artırmalarını istiyoruz. Bu, Türkiye için eşsiz bir dönüşüm projesi olacak. Projenin onaylanması sonrasında farklı alanlardan Türkiye’ye ilgi gösterildi. Çok başarılı bir proje olacağına inanıyoruz.

Dünya Bankası’nın bu üslup projelerin hazırlanması bağlamında büyük bir deneyimi var. Daha evvel buna emsal projeleri farklı ülkelerde yaptık. Lakin Türkiye’de birinci kere bu türlü bir proje yapıyoruz. 2019’un sonlarına yanlışsız bir projeye başlamıştık. Biraz uzun sürdü tamamlanması. Bu proje Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanacak.

“Finansal şartlar Türkiye için elverişli”

300 milyon dolarlık kredi paketinde iki bileşen kelam konusu. Bir tanesi organize sanayi bölgelerinin kendileri tarafından yapılacak yatırımları kapsıyor. Onlar Bakanlığa müracaatta bulunacak. Proje uygulanacak ve burada uygulamaları gözlemliyor olacak. Onun akabinde da kısa bir liste çıkacak. Bunu takiben Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından da izlenecek. Burada kriter açık. Temel olarak yeşil altyapıya kaynak ayrılacak. Öteki deyişle yatırımlar yollara, elektrik çizgilerine, atıksu idaresine ayrılacak. İkinci bileşende de güç verimliliği ile ilgili projeler yer alacak. Potansiyel projelerimiz ortasında yenilenebilir güç projeleri var.

Projenin kendisinin de kârlı olması gerekiyor. 300 milyon doların çok fazla projeye ulaşmasını istiyoruz. Finansal şartlar Türkiye için hayli elverişli. Bu 10 yıllık bir kredi. Hazine ve Maliye Bakanlığı burada borçlanmış olacak. Sabit marjlı bir kredi ile finanse edilecek. Kredi muahedesinde imzanın bu ayın sonuna hakikat gerçekleşmesini bekliyoruz. 5 yıllık geri ödemesiz bir kredi olacak.

Kaynak: Bloomberg HT