Özel kesim tahvilleri güçlenen TL ile ralli yaptı

Özel kesim tahvilleri güçlenen TL ile ralli yaptı

Şubat 11, 2021 0 Yazar: hanifinas

Türk Lirası’nın yine pahalanması özel dala uygun borçlanma fırsatları sunuyor.

Bloomberg’in haberine nazaran gelişen ülke para üniteleri ortasında liranın en düzgün performansı göstermesi ve Türkiye risk priminin gerilemesi Türk şirketlerinin dolar cinsi borçlanma maliyetini Temmuz 2016’dan bu yana en düşük düzeye indirdi. Türk şirketleri düşen maliyet trendinde bu yıl vadesi dolacak 6,7 milyar dolarlık yabancı para ünitesi tahvili yenileyecek.

Yeni ihraçlar ise bankalarla başladı. Vakıfbank ve Ziraat’in de ortalarında olduğu dört banka ekim ayından bu yana 2,2 milyar dolarlık borçlanma aracı ihraç etti.

Türkiye’de iktisat siyasetlerinde kasım ayında yaşanan dönüş öncesinde özel kesim tahvilleri 2020’nin birinci dokuz ayında yarı yarıya gerilemiş, zayıf talep sebebiyle Türkiye Varlık Fonu eurobond ihracını ertelemişti.

Siyasetlerde yaşanan dönüşüm kapsamında TCMB Lideri Naci Ağbal siyaset faizini toplamda 675 baz puan artırdı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ise bankaları daha fazla kredi vermeye teşvik eden Faal Rasyosu’nu kaldırdı.

Ziraat Bankasi Finans Kümesi Sirketleri İdaresi ve Yatırımcı İlgileri Kısım Lideri Fatma Parıltı Çetinel Türkiye ekonomisindeki müspet gelişmeler doğrultusunda Türk tahvil ve pay senetlerine talebin arttığına dikkat çekerek, “Uluslararası piyasalardan borçlanma siyasetimiz, piyasa şartlarındaki hoş fırsatları pahalandırmak yönündedir” dedi.

Bloomberg Barclays endekslerine nazaran en yeterli performansı gösteren 10 Türk özel dal tahvilinin dokuzunu bu yıl %2 getiri sağlayan banka tahvilleri oluşturuyor.

Türkiye’de siyaset çerçevesinin artık daha fazla ana akım olduğunu ve bunun da âlâ karşılandığını belirten Fisch Asset Management AG Özel Dal Tahvilleri Masası Şefi Meno Stroemer “Türkiye öngörülemez olabilir fakat mevcut tarafı uygun buluyorum” yorumunu yaptı.

Kaynak: Bloomberg HT