Özgür bölgelerde 22 milyar dolarlık ticaret hacmi

Özgür bölgelerde 22 milyar dolarlık ticaret hacmi

Şubat 12, 2021 0 Yazar: hanifinas

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İhtisas Hür Bölgeleri Tanıtım Toplantısı’nda, “Serbest bölgelerde yabancı sermayeli firmalar tarafından bugüne kadar toplam 2,5 milyar doları aşkın yatırım yapıldı. Hür bölgelerimizde 2020’de 22 milyar dolar meblağında bir ticaret hacmi sağlanırken, ihracat oranı da yüzde 62 düzeyinde gerçekleşti.” tabirlerini kullandı.

Bakan Pekcan, “Yeni modelimizle Ar-Ge ağır, yüksek katma bedelli, inovasyon ve teknoloji odaklı hür bölgeler kurulabilmesini amaçlıyoruz.” diye konuştu.

Pekcan, “Yeni Kuşak İhtisas Hür Bölge modelimiz dünyadaki âlâ uygulama örnekleri ortasına girecek, üreticimize, ihracatçımıza cazip imkanlar sunacak.” tabirlerini kullandı.

Bakan Pekcan, konuşmasına şöyle devam etti:

“İhtisas hür bölgelerinde, halihazırda sunulan mevcut özgür bölge dayanaklarına ek olarak, firmaların istihdam ettikleri 10 nitelikli çalışanın her birinin yıllık 15 bin dolara kadar olan brüt fiyatlarının yarısı ile ihtisas hür bölgelerinde kiraladıkları arazi ve binalara ait 75 bin dolara kadar olan kira harcamalarının yarısını 5 yıl mühletince destekleyeceğiz.”

Pekcan, “İlk etapta İstanbul İhtisas Hür Bölgesi’nde yatırım yapacak yazılım ve bilişim dalında faaliyet gösteren firmalar için uygulanacak dayanakları, ilerleyen periyotlarda başka yüksek teknolojili ve katma bedeli yüksek kesimler için de genişletmeyi planlıyoruz.” dedi.

Bakan Pekcan, “Özel kesimimize ve yabancı yatırımcılara seslenerek, kendilerini ‘yeni kuşak ihtisas özgür bölgelerimizde’ yatırıma davet ediyorum.” diye konuştu.

Kaynak: Bloomberg HT