Param ağustosta halka arz oluyor    

Param ağustosta halka arz oluyor  

Şubat 10, 2021 0 Yazar: hanifinas

SEFER YÜKSEL

Elektronik para, ön ödemeli kart, e- cüzdan, online tahsilat, fiziki ve sanal POS, fatura tahsilatı hizmeti, kredi üzere geniş yelpazede finansman hizmetleri sunan Param’ın Kurucusu Emin Can Yılmaz, şirket olarak ağustos ayında halka açılmayı planladıklarını söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Finansal Teknoloji programına konuk olan Yılmaz, bölümde birinci halka açılan şirket olacaklarının altını çizdi. Birinci çeyrek bilgileri ile ilerlemeyi planladıklarını kaydeden Yılmaz, şu anda aracı kurum mutabakatlarının devam ettiğini, halka arzın ayrıntılarına ait bilgileri önümüzdeki periyotta SPK onayının akabinde paylaşacaklarını belirtti. Şu anda yatırımcı bağları ünitesinin kurulduğunu kaydeden Yılmaz, “Tam Borsa İstanbul’un istediği, kurumsal, şeffaf, karlı, sürdürülebilir bir yapıdayız” dedi. Halka arzdan gelen bütün kaynadığı da Param’ı büyütmek için kullanacaklarını belirten Yılmaz, halka arzın yanı sıra birleşme ve satın alma tarafında da yatırımcılarla görüşmelerin sürdüğünü kelamların ekledi.

‘Param’ı büyütecek 2 şirkete yatırım yaptık’

Şu anda iki farklı şirkete büyük yatırım yaptıklarını ve mart sonunda açıklayacaklarını belirten Yılmaz, her iki şirketin de Param’ı çok büyüteceğini, yatırımların ya yüzde 50-50 ya da çoğunluk pay satın alma biçiminde olacağını söz etti. 2020 yılında Almanya merkezli dijital banka insha’ya yatırım yaptıklarını söz eden Yılmaz, “Normalde bankalar fintechlere yatırım yapar. Fakat birinci kez bir fintech bir bankaya yatırım yaptı. insha Avrupa’da dijital banka olma yolunda süreçlerine başladı. Biz insha’nın yol haritasına ortak olduk diyebilirim. Şöyle ki, biz her yerde altyapı sağlayıcı olmak peşindeyiz. Zira bu işin gücünün altyapıdan geldiğini düşünüyoruz” diye konuştu. İngiltere’de kurdukları şirketin de aslında Avrupa Birliği genelindeki bir lisans ile insha’nın büyümesinde de altyapı sağlayıcı olacak biçimde konumlandırdıklarını söyleyen Yılmaz, mart ayı sonu prestijiyle da İngiltere’de de etkin hale geleceklerini kaydetti.

‘2021 yılında 6 kat büyümeyi hedefliyoruz’

Param’ın 2020 yılında yalnızca POS süreçlerinde yüzde 595 büyüdüklerini tabir eden Yılmaz,POS ve kartta toplam süreç hacminin ise 15 milyar TL olarak gerçeklediğini söyledi. 2021 Ocak ayında da yüzde 49 büyüme kaydettiklerini söyleyen Yılmaz, yıl toplamında 6 kat büyümeyi hedeflediklerini belirtti. Yılmaz, 2021 yılında çok büyük kümelerle işbirliklerine imza atacaklarının altını çizdi.

Kaynak: Bloomberg HT