“Petkim-Star entegrasyonu 2-3 yıl içinde gerçekleşebilir”

“Petkim-Star entegrasyonu 2-3 yıl içinde gerçekleşebilir”

Şubat 5, 2021 0 Yazar: hanifinas

Anar Mammadov, 2021 yılında petrokimya bölümündeki beklentileri ve yatırım planları hakkında Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.

Bloomberg HT’de Finans Merkezi programına konuk olan Mammadov, şirket yatırımları hakkında Petkim’in Star payı alımında planlarda değişiklik olmadığını belirtti.

Öte yandan Mammadov, Petkim-Star entegrasyonunun 2-3 yıl içinde gerçekleşebileceğini açıkladı.

Kovid-19 salgını sürecinde kapasite düşüşü yaşamadıklarını belirten Mammadov, “2020’de üretim açısından 2019 sayılarından uzak değiliz, bilançoya dair beklentilerimiz de olumsuz değil.” dedi.

Salgın devri boyunca petrol fiyatlarının artmasının kısa vadede olumsuz tesirlerinin olduğunu belirten Mammadov, bu yıl ihracatı azalttıklarını ve ana odaklarının iç piyasa olduğunu söyledi.

Mammadov Türkiye’deki petrokimya ve rafineri tarafındaki ham unsur muhtaçlığı hakkında şu tabirleri kullandı:

“Petkim olarak bizim piyasa hissemiz yüzde 18. Türkiye’nin gereksinimini karşılamak için beş Petkim’e daha gereksinim var. Tıpkı halde rafineri tarafında, Star’ın devreye girmesi sonrası motorin piyasasında da açığımız var. Türkiye yılda 3-4 milyon ton motorini ithal etmek zorunda. Cari açığın azalması ve yerli üreticinin güçlenmesi için yeni yatırımları destekliyoruz.”

Kaynak: Bloomberg HT