Petrol 3 ayın en büyük haftalık çıkarına ilerliyor

Petrol 3 ayın en büyük haftalık çıkarına ilerliyor

Şubat 5, 2021 0 Yazar: hanifinas

Petrol, OPEC+ ülkelerinin global petrol arzını denetim altına alacağına olan itimadı le birlikte Ekimden beri en büyük haftalık karına yanlışsız ilerliyor.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında beşinci günde de yükselerek varil başına 57 dolara ulaştı. OPEC+ salgının neden olduğu arz fazlasını azaltmaya devam ederken Çin ve ABD’de ham petrol stoklarında düşüş yaşandı.

Suudi Arabistan’ın Asyalı müşteriler için petrol fiyatını sabit bırakması da piyasaların güçlendiğine dair bir öteki işaret.

Petrol talebinin artacağına dair beklentiler de petrol fiyatlarındaki yükselişte tesirli oldu. Büsbütün bir toparlanma olması için şimdi erken ancak tüketim yıl sonuna hakikat 2019 düzeylerine dönebilir.

Suudi Arabistan’ın piyasa beklentilerinin tersine fiyatı sabit tutması piyasa fiyatlarını kararlı bir biçimde desteklediğine işaret. Şu anki emtia harika döngüsünü durdurabilecek çok az şey bulunuyor. Oversea Chinese Banking Corp. Ekonomisti Howie Lee

Mart vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, Singapur saatiyle 12:04’te yüzde 0,7 yükselerek varil başına 56,63 dolar civarında bulunuyor.

Nisan vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, bu hafta yüzde 7,6 yükseldikten sonra yüzde 0,7 daha yükselerek varil başına 59,24 dolar düzeyinden süreç görüyor.

Kaynak: Bloomberg HT