Hani Finans

Petrol 60 doların üzerini gördü

Petrol fiyatları, disiplinli üretim ve talep görünümündeki gelişmelerle bir yıldan sonra varil başına 60 doların üzerine çıktı.

Vadeli kontratlar, Londra piyasasında yüzde 1,2 yükseldi. Salgından ötürü milyonlarca insanın meskende kalmasından, uçuşların iptal olmasından ve yakıt talebinin makûs etkilenmesinden sonra üretim kısıtlamaları ve artan tüketimle bir arada petrol fiyatlarında toparlama gerçekleşti.

Çin’e giden gemilerin sayısı cuma günü 6 ayın en yükseğindeyken Vitol ve Gunvor Group ise fiyatlara yaşanan son yükselişlerden ötürü telaşlı olduklarını lisana getirdi.

Petrol, Kovid-19 aşısı gelişmeleriyle birlikte Ekim ayı ortalarından bu yana ralli içerisindeydi. OPEC+ ise salgından ötürü ortaya çıkan arz fazlalığını olabildiğince çabuk eritmeye çalışacaklarını belirtti.

Talep görünümündeki iyleşme ve arz tarafındaki disiplin piyasanın açıkça üst taraflı gideceğine bir işaret. OPEC+’ın disiplini çıkarlarda büyük rol oynadı. CMC Markets Baş Piyasa Stratejisti Michael McCarthy

Nisan vadeli Brent petrol, Londra ICE futures Europe piyasasında, Singapur saatiyle 13:32’de 69 cent yükselerek varil başına 60,03 dolar düzeyine geriledi.

Mart vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, cuma günü yüzde 1,1 yükseldikten sonra yüzde 1,2 daha yükselerek varil başına 57,53 dolar düzeyine geldi.

Kaynak: Bloomberg HT

Exit mobile version