Petrol rallisi devam ediyor

Petrol rallisi devam ediyor

Şubat 9, 2021 0 Yazar: hanifinas

Petrol, global piyasaların sıkılaşması ve talebin güzelleşmesiyle bir arada ralliye devam ederek bir yılın en yüksek düzeyine ulaştı.

Vadeli Kontratlar, yüzde 9’dan fazla yükselişle Londra’da varil başına 61 doları geçti. Trafigura Group’a nazaran, fiyatlar rafinerilerin artan eser talebini karşılamak için üretimi artırmasıyla bir arada daha da artabilir.

Global gösterge olan Brent ve Batı Teksas petrolündeki vade aralıkları ortasındaki fark ‘backwardation’ yapısına gelerek üst istikametli bir eğilim içerisinde bulunuyor.

Yapısal olarak, Suudi Arabistan’ın yaptığı kesintiyle bir arada arz sıkılaştırmasının arttığını görüyoruz. Az sayıdaki üreticinin hedge yapmaya başlayabileceği seviyelerdeyiz, bu da bir ölçü direnç oluşturabilir. ING Bank Emtia Strateji Müdürü Warren Patterson

Petrol, Kovid-19 aşısı gelişmeleriyle bir arada Ekim ayı ortalarından bu yana ralli içerisindeydi. OPEC+ ise salgından ötürü ortaya çıkan arz fazlalığını olabildiğince çabuk eritmeye çalışacaklarını belirtti.

Nisan vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, bir evvelki seansta yüzde 2,1 yükseliş kaydettikten sonra Singapur saatiyle 14:03’te yüzde 0,9 yükselişle varil başına 61,11 dolar civarına ulaştı.

Mart vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, pazartesi günü yüzde 2 kıymet kazandıktan sonra yüzde 0,9 daha artış göstererek varil başına 58,46 dolar civarında seyrediyor.

Kaynak: Bloomberg HT