Petrol ralliye orta verdi

Petrol ralliye orta verdi

Şubat 12, 2021 0 Yazar: hanifinas

Petrol fiyatları, Kovid-19 salgınının talep görünümü baskılamasıyla bir arada varil başına 58 doların altına geriledi.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında en uzun kar serisinde yüzde 12 civarında yükseldikten sonra Cuma günü ikinci seansta da düşüş kaydetti. Devam eden koronavirüs salgını yakıt tüketimini önemli derecede etkilemeye devam ederken Memleketler arası Güç Ajansı 2021 yılı için talep kestirimlerini düşürdü.

Aşağı taraflı eğilime karşın petrol haftayı karla kapatmaya yanlışsız ilerliyor. Piyasalar daha sıkı bir hale gelirken Trafigura Group üzere şirketler de fiyatların üst taraflı olacağını iddia ediyor. Citigroup ise Brent petrolün yılsonunda varil başına 70 dolara ulaşacağını düşünüyor.

Petrol fiyatlarındaki geri dönüş Suudi Arabistan’ın üretim kesintilerini artıracağını taahhüt etmesiyle hızlanmıştı ama koronavirüsün yakın devirdeki talebi etkileyebileceğine dair telaşlar hala sürüyor.

Nefes alması gereken çok uzun ve kesintisiz bir ralliydi. Fiyatların bir dahaki yükselişi anca OPEC+’ın Nisan ayından itibaren üretimi yine artırmayacağını garanti etmesiyle olur. Vandana Insights Kurucusu Vandana Hari

Mart vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, perşembe günü yüzde 0,8 düşüş kaydettikten sonra Singapur saatiyle 12:02’de yüzde 0,7 daha düşerek varil başına 57,84 dolar düzeyine geldi.

Nisan vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, perşembe günü yüzde 0,5 aşağıda kapattıktan sonra yüzde 0,6 daha bedel kaybederek varil başına 60,77 dolara geriledi.

Kaynak: Bloomberg HT