Petrol son  1 yılın tepesinde

Petrol son 1 yılın tepesinde

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Petrol, son bir yıldaki en yüksek düzeye ulaştıktan sonra Asya süreçlerinde çıkarlarını sürdürdü.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında, evvelki iki seansta neredeyse yüzde 5 yükselerek varil başına 55 dolar civarından süreç gördü.

Özel dalın desteklediği Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) bilgilerine nazaran, ham petrol stokları geçen hafta 4,3 milyon varil azaldı. Çin’deki stoklar da neredeyse son bir yılın en düşüğüne geriledi.

OPEC+’dan yapılan açıklamada, petrol piyasalarındaki arz fazlasını bu yılın ortalarına yanlışsız büsbütün pandemi öncesi düzeylere dönebileceği belirtildi. Royal Dutch Shell’in Kuzey Denizi petrolüne olan talebiyle birlikte fiziki piyasaların da güçlendiğine dair işaretler artıyor.

Gece yaşanan ralli bu hafta finansal piyasalardaki üst istikametli ivmenin bir kesimi olarak görülebilir. Ralli’nin büyük bir kısmı ise Biden’ın mali teşvik paketinin görece olarak değişmemesine dayalı. Oanda Asia Pacific Kıdemli Piyasa Analisti Jeffrey Halley

Mart vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, Singapur saatiyle 11:40’ta yüzde 0,3 yükselerek varil başına 54,94 dolar düzeyine geriledi.

Nisan vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, bir evvelki seansta yüzde 2 yükseldikten sonra yüzde 0,4 daha yükselerek varil başına 57,66 dolar civarına geldi.

“Nisan ayından itibaren daha canlı bir piyasa bekliyoruz”

Kaynak: Bloomberg HT