Petrol son 2 yıldaki en uzun yarar serisine orta verdi

Petrol son 2 yıldaki en uzun yarar serisine orta verdi

Şubat 10, 2021 0 Yazar: hanifinas

Petrol, son iki yıldaki en uzun yarar serisinden sonra yatay bir seyir izliyor.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında son yedi seansta yüzde 12’den fazla yükselerek Şubat 2019’dan sonraki en uzun kar serisini gerçekleştirdi. Özel bölümün desteklediği Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) datalarına nazaran, ham petrol stokları geçen hafta 3,5 milyon varil düşüş kaydetti.

Ama petrol rallisiyle ilgili dikkatli olmakta yarar var. Teknik göstergelerden bir tanesi petrolün fazla satın alındığını ve yakında bir düzeltme gelebileceğine işaret ediyor. Yükselen fiyatların, üreticilerin daha fazla petrol üretmesine neden olabileceğine dair tasalar de artıyor.

Petrol rallisi Suudi Arabistan’ın üretim kesintilerini artırma kararından sonra ivmelenmişti. Yakın devir talep ile ilgili tasalar devam etmekle bir arada ülkeler koronavirüs ile uğraşlarına devam ediyor.

Şu anki ralli Suudi Arabistan denetimi piyasaya bırakana kadar devam edecek. Büyük ihtimalle arz açığı ve talep güzelleşmesi görmeye devam edeceğiz bu da petrol fiyatlarını destekleyecek. Oversea-Chinese Banking Ekonomisti Howie Lee

Mart vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, salı günü yüzde 0,7 yükseliş kaydettikten sonra Singapur saatiyle 12:21’de yüzde 0,2 yükselişle varil başına 58,22 dolar civarından süreç görüyor.

Nisan vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, salı günü yüzde 0,9 yükseldikten sonra 9 cent gerileyerek varil başına 61 dolar civarına geldi.

Kaynak: Bloomberg HT