Petrol Teksas’taki kesintilerle 13 ayın doruğunda

Petrol Teksas’taki kesintilerle 13 ayın doruğunda

Şubat 16, 2021 0 Yazar: hanifinas

Brent petrol, ABD’deki soğuk hava dalgasının ham petrol üretim tesislerini etkilemesiyle birlikte 13 ayın doruğuna tırmandıktan sonra Asya süreçlerinde de yükseldi.

Vadeli kontratlar, Londra Piyasasında pazartesi günü yüzde 1,4 yükseldikten sonra varil başına 64 dolara gerçek yükseldi. Soğuk hava Teksas’taki elektrik sistemine ziyan verirken elektrik kesintileri öbür eyaletlere de yayıldı. 1 milyon varilden fazla petrol üretimi dururken boru sınırları zorlayıcı sebep ilanında bulundu.

Avrupa’da ise Kuzey Denizi petrol piyasası pazartesi günü son bir yıldaki en büyük yükselişlerinden birini kaydetti. Suudi Arabistan’ın tek başına yaptığı üretim kesintileri de global petrol göstergesinin bu yıl yüzde 20’den fazla ralli yapmasında tesirli oldu.

Global üretim ABD’deki soğuk hava dalgasıyla birlikte daha da azaldı ve talebin artacağına dair beklentiler var. Batı Teksas Petrolü’nün varil başına 65 dolara ulaşması artık imkânsız görünmüyor. VI Investment Kıdemli Emtia Analisti Will Sungchil Yun

Nisan vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0,5 yükselerek varil başına 63,62 dolar civarına geldi.

Mart vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, cuma günü kapanışa nazaran yüzde 1,4 yükselerek varil başına 60,27 dolar düzeyinde bulunuyor.

Kaynak: Bloomberg HT