Petrolde talep beklentilerinde “U” dönüşü

Petrolde talep beklentilerinde “U” dönüşü

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Petrol, gerileyen dolardan bulduğu dayanak ve talep görünümüne dair optimistlikle birlikte varil başına 54 doları geçti.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında pazartesi günü yüzde 2,6 yükseldikten sonra neredeyse bir yılın en yükseğinde kapattı.

Suudi Aramco, yaptığı açıklamada bu yılın sonlarına yanlışsız talebin pandemi öncesi düzeylere dönebileceğini belirtti. Zayıflayan dolar ise dolar cinsinden emtianın fiyatlarını daha cazip hale getirdi.

Ham petrol vadelileri eğrisi ise giderek güçleniyor. Brent petrolün vadeli fiyatı ile şu anki fiyatı ortasındaki fark 27 cent’e kadar ulaştı.

Petrol fiyatları kısa devirde güçlü bir talep ortamıyla karşı karşıya. Kovid-19’un yeni mutasyonunun daha fazla karantina tedbirine neden olması beklenirken Asya’da son vakitlerde artış gösteren hadiseler da petrol üzerinde baskı oluşturuyor.

Talep beklentileri keskin bir “U” dönüşü yaptı. Bunda ABD’deki hadise sayılarının ve vefat oranlarının azalması büyük rol oynadı. Vanda Insights Kurucusu Vandana Hari

Mart vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Singapur saatiyle 12:18’de yüzde 1 yükselerek varil başına 54,09 dolar civarına ulaştı.

Nisan vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, pazartesi günü yüzde 2,4 yükseldikten sonra yüzde 0,9 daha yükselerek varil başına 56,88 dolar düzeyinde bulunuyor.

Kaynak: Bloomberg HT