Portföylerde pay ve emtia yükü 10 yılın tepesinde

Portföylerde pay ve emtia yükü 10 yılın tepesinde

Şubat 16, 2021 0 Yazar: hanifinas

Global piyasalarda yatırımcı algısında risk iştahının yükseldiğine yönelik göstergelere yenisi eklendi. JPMorgan’ın araştırmasının akabinde Bank of America’nın (BofA) yatırımcı anketi de yatırımcıların riskli varlıklara yöneldiğini gösterdi.

Bofa Şubat ay Fon Yöneticileri anketi, emtia ve pay senedi yükünün 2011’den beri en yüksek düzeyde olduğuna işaret etti. Ankete nazaran yatırımcı portföylerinde nakit oranı da 2013 yılından bu yana görülen en düşük düzeye indi. Portföylerdeki nakit oranı yüzde 3,8’e geriledi. Bu, Fed’in 2008 yılında başlattığı tahvil alım programına son verme niyetini ortaya koyduğu Mart 2013’ten bu yana görülen en düşük düzey olarak kaydedildi.

5-11 Şubat’ta 204 iştirakçiyle gerçekleştirilen ankete nazaran yatırımcıların yüzde 91’i 2021’de daha güçlü iktisat bekliyor.
İştirakçilerin yüzde 84’ü gelecek 12 aylık periyotta küresel kârlılıklarda düzgünleşme bekliyor.

En fazla uzun konum alınarak en çok süreç yapılan paylar teknoloji payları olurken onu Bitcoin uzun durumları ve dolarda kısa durumlar takip etti.

Yatırımcıların %13’üne nazaran ABD Borsalarında balon var

Ankete nazaran yatırımcıların yalnızca yüzde 13’ü ABD borsalarında balon olduğunu düşünüyor. Yüzde 27’lik kesim boğa piyasasının başında olunduğunu belirtirken yüzde 53’lük kesim ise boğa piyasasının sonunda olunduğunu söyledi.

Yatırımcıların portföyünde ABD paylarının yükü 5 puan yükselerek yüzde 9, Euro Bölgesi paylarının yükü ise 9 puan düşüşle net yüzde 20 oldu.

Gelişen ülke paylarında yük üstü durumlar 5 puan düşerek yüzde 57 olarak kaydedildi.

Kaynak: Bloomberg HT