Reddit Avrupa pazarında “balon” riskini gündeme getirdi

Reddit Avrupa pazarında “balon” riskini gündeme getirdi

Şubat 6, 2021 0 Yazar: hanifinas

Son birkaç hafta içinde ABD pazarını sallayan perakende ticaret çılgınlığı, Avrupa Borsalarında bir dalgalanma yaratırken, pahalanmanın akabinde düşüş yaşandı.

Avrupa’da pay senedi süreçlerinde rekor düzeye yakın bir değerleme yaşanması ile birlikte analistlerin notlarının ortasına “balon” oluşma ihtimali girmeye başladı. Yaşanan en son artış, pandeminin ekonomik tesiriyle çaba eden Merkez Bankaları ve hükümetler tarafından teşvik önlemleriyle beslenen, pay senetleri ve şirket tahvillerinde neredeyse bir yıl süren yükselişin üstüne geldi.

Pandemi ile birlikte bu geri dönüşe aç piyasa oyuncularının riskli varlıklara yığılmasıyla, değerlemeler yükseldi ve Avrupa, bölgenin toparlanmasını tehlikeye atabilecek geri çekilme için potansiyel yer hazırladı.

Amundi Pay Senetleri Lideri Kasper Elmgreen, “Piyasaları bölmeleri gerçeğe uygun bedelin kıymetli ölçüde üstüne çıktı. Yerçekimi güçlü bir kuvvettir, değerlemeler ne kadar yüksek olursa olsun oluşan baloncuklar sonunda patlayacaklardır” dedi.

Avrupa pay senetleri, 10 yıllık ortalamalarının yaklaşık 14 katı olan 17 katı vadeli çıkarla süreç görüyor.

Piyasalarda yaşanan iniş ve çıkışlar ile birlikte Gamestop ve Nokia Oyj üzere şirketlerinden paylarında düşüşler yaşandı. Birçok analist ve yatırımcı tarafından piyasanın çok ısındığının bir işareti olarak görülüyor.

Hukuk ve Genel Yatırım İdaresi Global Pay Senedi Stratejisti Lars Kreckel, “Hisse senedi piyasalarında artan iştirak, boğa piyasalarının ve boğa piyasalarının balonlara dönüşmesinin tipik bir yan etkisidir” dedi.

Kaynak: Bloomberg HT