Reddit furyasında hasar tespit raporu

Reddit furyasında hasar tespit raporu

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Ocak ayı sonunda Reddit’te organize olan ferdî yatırımcıların hedge fonlarının kısa durumlarını gaye alması sonucu hedge fonu dalı ağır kayıplara kendini hazırlıyordu.

Bloomberg’in haberine nazaran yüzde 53 ziyan yazan Melvin Capital’in de dahil olduğu çift haneli kayıp yaşayan birkaç hedge fonu dışında kesim dalgayı hafif hasarla atlatmış gözüküyor.

Goldman Sachs’ın yaptığı hesaplamaya nazaran uzun-kısa konum alan hedge fonları kollektif olarak ocak ayında %5,9 kayıp yaşadı. Tıpkı ay içinde S&P 500 yüzde 1,1 kıymet kaybetmişti. Birtakım küçük pay fonlarıyla farklı stratejiler uygulayan kimi hedge fonları ise karlarıyla dikkat çekti.

Ödeme derdi içindeki firmaların varlıklarına yatırım yapan Jason Mudrick’in hedge fonu, AMC ve GameStop yükselişinden de faydalanarak neredeyse 200 milyon dolar çıkar elde etti. Yaklaşık 3 milyar doları yöneten Mudrick Capital Management ocak ayında yüzde 9,8 getiri sağladı.

Buna karşılık kısa durum yükü fazla olan fonlarda ise dikkat çeken kayıplar var. Glen Kacher’ın Light Street Capital Management’ı yüzde 13, Steve Mandel’in Lone Pine Capital’ı ise yüzde 6,4 kayıp yaşadı.

Çoklu strateji uygulayan hedge fonları ise ağır kayıplara uğramadı. Millennium Management yüzde 0,5 getiri sağlarken Ken Griffin’in Citadel fonu yüzde 3 bedel kaybetti.

Ocak ayında yaklaşık yüzde 9 paha kaybı yaşayan Steve Cohen’in Point72 Asset Management’ı ise buna karşın fona 1,5 milyar dolar yeni giriş sağlamayı başardı. Point72’nin kaybı çoğunlukla Melvin Capital’a yapılan 1 milyar dolarlık yatırımdan kaynaklanıyor.

Kaynak: Bloomberg HT