Reddit furyasından sonra gümüşte düşüş

Reddit furyasından sonra gümüşte düşüş

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Altın, yeni aya yükselişle başladıktan sonra haftanın başından bu yana yüksek olmasına karşın salı günü hafif bir düşüş yaşadı. Gümüş ise pazartesi günü 30 dolar düzeylerinin üzerini test ettikten sonra yüzde 6 civarında geriledi. Gram altın, Dolar/TL kurundaki gerilemeyle uzun bir mühletten sonra yine 430 TL’nin altına düştü.

Ons altın yatırımcıları bu hafta açıklanacak Euro Bölgesi enflasyon sayılarını takip edecek. Avrupa’da fiyatların artış göstererek ekonomik hareketliliğe dair bir sinyal vermesi enflasyona karşı inançlı liman olan altına talepleri artırabilir.

ABD’de ise Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörler ortasında teşvik paketinin boyutuna dair uyuşmazlıklar çözülebilmiş. Demokratlar 1,9 trilyon dolarlık bir mali teşvik paketiyle kapsamlı bir ekonomik dönüşüm ve toparlanma planlarken Cumhuriyetçiler bu harcamaların büyük bir borç yükü getireceğini öne sürerek paketin ölçü olarak küçültülmesi gerektiğini savunuyorlar.

Ons altın fiyatı

Altın fiyatları, mali teşvik tartışmaları ve enflasyon beklentileriyle birlikte hafta başından bu yana dalgalı bir seyir içerisinde. Bedelli metalin fiyatı dünkü yükselişten sonra salı günü TSİ 08:09’da yüzde 0,31 düşüşle ons başına 1.854,98 dolar düzeyine geriledi.

Gram altın fiyatı

Gram altın, hafta başından bu yana dolar/TL kurunda yaşanan yüzde 1,65’lik düşüşten etkilenerek Temmuz ayından bu yana birinci sefer 430 TL’nin altına düştü. Gram altın 2 Şubat itibariyle yüzde 0,4 düşüşle 428 TL civarında bulunuyor.

Gümüş fiyatı

Gümüş, Reddit yatırımcılarının paylardan sonra emtiaya yönelmesiyle pazartesi günü yüzde 10’dan fazla yükseldikten sonra yüzde 6’ya yakın geriledi. Gümüş fiyatları, salı günü yüzde 2,13 düşüş kaydederek ons başına 28,45 dolar düzeyinde bulunuyor. Gümüş hafta başından bu yana yüzde 5,46 artıda.

“Altın gümüşle kıyaslandığında daha ucuz bir hale geliyor”

Kaynak: Bloomberg HT