“Reddit yatırımcıları gümüşte duvara toslayabilir”

“Reddit yatırımcıları gümüşte duvara toslayabilir”

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Bloomberg News’dan Eddie van der Walt’ın haberine nazaran, GameStop paylarından sonra gümüşe yönelen Reddit yatırımcıları emtia ve pay hacim farklarından ötürü duvara toslayabilir.

Reddit’in WallStreetBets kümesinde açılan bir başlıkta, kullanıcılar gümüşteki kısa durumları sıkıştırarak bedelli metali ons başına 1.000 dolara çıkarmayı hedefliyor. Piyasa süreci yapan bu yatırımcıların gümüş fiyatlarını mutlaka artırabildiği görüldü ama bahsettikleri düzeye ulaşmaları için daha fazla mali güce muhtaçlıkları var.

Emtia yatırımlarının tazmini mümkündür ve likidite toplamaya eğilimlidir. Tek başına gümüş bile tek bir hisseden daha fazla piyasa hacmine sahiptir.

Gümüşün hacmi 200 kat fazla

Reddit kullanıcıları GameStop paylarına yönelip payın fiyatını yüzde 2.400 artırmadan evvel şirketin paylarının yıllık hacmi 50 milyon dolar civarındaydı. Gümüşün 2020 yılında ortalama süreç hacmi New York vadeli süreç piyasasında 11 milyar dolar civarında.

Kabaca bir hesaplamayla bu GameStop’a göre 200 kat daha fazla bir hacim demek ve buna Londra ile başka yerlerdeki süreçler dahil değil.

Emtia fiyatlarında kısa konumların sıkıştırılması imkansız değil ama şu anki süreç bilgilerine bakıldığında kurumsal yatırımcılar ve hedge fonlar fazlaca uzun konumda bulunuyor.

GameStop gümüş ile karşılaştırıldığında daha kolay bir amaçtı zira hedge fonlar piyasadakinden daha fazla paya karşı kısa durum almışlardı. Bu da bir domino tesiri yaratarak Robinhood yatırımcılarının parasının katlanmasına neden olmuştu.

Walt son olarak Reddit yatırımcılarının emtiadan fazla paylarla devam etmesini ons başına 1.000 dolarlık amacın çok uzakta olduğunu söylüyor.

Kaynak: Bloomberg HT