Rekor fiyata satılan tablolar

Rekor fiyata satılan tablolar

Şubat 5, 2021 0 Yazar: hanifinas

Türkiye ve dünyada ünlü ressamların tabloları rekor fiyata alıcı bulurken 2021 yılının birinci rekortmeni Botticelli’nin Madalyon Tutan Genç Adam tablosu oldu.

İtalyan Rönesans Ressamı Sandro Botticelli’ye ilişkin 15. yüzyılda yapılan Madalyon Tutan Genç Adam isimli tablo, İngiltere’nin başşehri Londra merkezli Sotheby’s Müzayede Konutu tarafından çevrimiçi biçimde satışa sunuldu. Pandemi sebebiyle açık artırma sayılarının düşük seyrettiği günlerde 80 milyon dolara satılacağı kestirim edilen tablo, 92 milyon dolara alıcı bularak 2021’in satış rekorunu kırdı.

Bloomberg HT’ye sanat iktisadını kıymetlendiren Portakal Sanat ve Kültür Meskeni Sahibi Raffi Portakal “Türkiye’de birçok bölümün pandemiden çok fazla etkilendiğini biliyorum lakin sanat iktisadı bu kadar etkilenmedi. Bu sevindirici bir şey.” dedi.

Portakal, “Yatırım hedefli almamak lazım severek ve bütçene nazaran fakat periyodunun ve o ustanın en âlâ işini almayı öneririm koleksiyonerlere. Zira onlar vakit içinde çok fazla kıymetlenir.” dedi.

Sanat yapıtlarının fiyatlarının son yıllarda çok artış gösterdiğini belirten Portakal, “Bu gelişme de spekülasyonlara ve spekülatörlere yaradı lakin sanat dünyasına pek yaramadı. Spekülasyon sonrasında çok fazla şişen balon hava kaçırarak sönmeye başladı.” dedi.

Sandro Boticelli

Young Man Holding a Roundel
92,1 milyon dolar

Leonardo Da Vinci

Salvator Mundi
450,3 milyon dolar

Willem De Kooning

Interchange
300 milyon dolar

Paul Cezanne

Card Player
250 milyon dolar

Paul Gauguin

Nafea Faa Ipoipo
210 milyon dolar

Jackson Pollock

Number 17/A
200 milyon dolar

Osman Hamdi Beyefendi

Kuran Okuyan Kız
9,1 milyon dolar

Osman Hamdi Beyefendi

Yeşil Türbe’de Kuran Dersi
6,35 milyon dolar

Osman Hamdi Beyefendi

İstanbul’lu Hanım
5,3 milyon dolar

Osman Hamdi Beyefendi

Kapkumbağa Terbiyecisi
4,13 milyon dolar

Fahrelnissa Zeid

Break Of the Atom and Vegetal Life
2,7 milyon dolar

Kaynak: Bloomberg HT