Robotlar ve otomasyon işimizi elimizden almayacak, bilakis istihdamı artıracak

Robotlar ve otomasyon işimizi elimizden almayacak, bilakis istihdamı artıracak

Şubat 16, 2021 0 Yazar: hanifinas

Softtech’in her yıl alanında uzman isimlerin öngörüleriyle hazırladığı 2021 Teknoloji Raporu yayımlandı. Dünyaya istikamet veren gelecek teknolojilerin yer aldığı bu yılki raporda; Covid-19 pandemisiyle iş hayatının, finansın ve bölümlerin dijitalleşmesi, dijital göçebe, insan, teknoloji ve girişimcilik ekseninde kurumların dönüşümü mevzuları ele alınıyor. Teknoloji Radarı ile 2080 yılına kadar tahminleme gerçekleştiren raporun en dikkat cazibeli hususlarından biri yapay zeka ile metin üretebilen GPT-3 teknolojisinin, Artırılmış Gerçeklik başlığı ile yazdığı makale oluyor.

Raporda yer alan teknoloji radarına nazaran, taşınabilir aygıt periyodu olarak isimlendirilen 2020 ila 2023 yılları ortasında; 5G, uç yapay zeka, sesli asistan, sanal çalışma alanları, uzaktan çalışma, izleme teknolojileri, anında nokta atışı teslimat, sürdürülebilirlik ve etraf bahisleri öne çıkarken 2023-2028 yılları ortasında ise yapay zeka iş arkadaşları, dijital göçebeler ve otonom araçlar gündeme geliyor. 2028 ila 2036 yıllarında akıllı kentler, dijital iş hayatı, kuantum yapay zeka ve temel gelir radara girerken 2036 ila 2080 yıllarında; yapay şirket, insansı yapay zeka, dijital gerçeklik, artırılmış insan ve insan ömrü mevzuları karşımıza çıkıyor.

Raporda GPT-3 de makale yazdı

2021 Teknoloji Raporu’nun en yenilikçi içeriğini, gelişmiş lisan sürece kabiliyetiyle hayatımıza giren yapay zekanın günümüz uç noktası GPT-3 yazıyor. 2020 Mayıs ayında San Francisco merkezli OpenAl firmasının tanıttığı yapay zeka ile metin üretebilen GPT-3 teknolojisinin yazdığı Artırılmış Gerçeklik makalesi okuyuculara, yapay zekanın gidebileceği noktayla ilgili fikir veriyor. GPT-3, hem oluşturduğu karşılıklı konuşmalarla hem de başarılı yazılarla daha evvel mümkün olmayan birçok senaryonun hayata geçmesine imkân tanıyor. Bu teknolojiyi tanıtarak, kullanım alanı bulmak için inisiyatif başlatan Softtech, kendi bünyesinde Şubat ayında OPEN AI işbirliği ile başarılı bir GPT-3 Hackathon’u gerçekleştirdi. Softtech yazılım geliştiricilerinin üreteceği senaryolar ile tekrar Türkiye’de yenilikçi teknolojilerin öncüsü olmayı hedefliyor.

Robotlar işimizi elimizden almıyor

Gelecekte sanıldığının tersine robotlar ve otomasyon işlerimizi elimizden almıyor, istihdamı azaltmıyor bilakis artırıyor. 2020 başında ortaya çıkan Covid-19 pandemisiyle birlikte kurumların dijitalleşme ve otomasyon trendinin hızlandığı raporda yer alıyor. 2025 yılında iş dünyasında çalışan insan ve robot sayısının eşitlenmesi bekleniyor. Robotların iş dünyasında artan kullanımıyla birlikte 2025 yılına kadar 26 büyük iktisatta toplam 85 milyon iş ortadan kalkarken 97 milyon yeni iş ortaya çıkaracağı öngörülürken, toplam istihdamın yüzde 50’sinin meskenden çalışır hale geleceği düşünülüyor.

Kuantum bilgisayarların gelecek yıllarda hayatımıza girmesiyle birlikte, bugün çözülmesi yüz yıllar alan sorunların, sorun olmaktan çıkacağı da rapordaki bir başka başlık olarak yer alıyor. Şahsî bilgisayarların birinci periyotlarında yaşanılan yaygınlaşma ile ilgili çekincelerin benzerilerini yaşayan Kuantum Bilgisayarlar, bu basamakların akabinde şahsî bilgisayarların yerini almak yerine yanına konumlanacak yeni bir paha olacak. Kuantum Bilgisayarların yaşadığı seyahat ve gelecek öngörüleri Amerika, Çin, Türkiye, Avrupa ve Avustralya ekseninden de raporda yer alıyor.

Yeni jenerasyonun çalışma hali: Dijital Göçebelik

Pandemiyle birlikte hayatımıza giren birçok yeni tabirin yanına dijital göçebelik de ekleniyor. Dünyanın neresinde olursa olsun öteki kentteki işine online kanallarla, seyahat ederek, uzaktan devam etmek olarak tanımlayabileceğimiz terim, yeni kuşağın ve geleceğin çalışma modeli olacak. Birçok ulusal ve memleketler arası şirketin de dijital göçebelik çalışma formuna yönelik hazırlıklar yaptığını vurgulayan rapora nazaran; Z neslinin yüzde 19’u, Y neslinin yüzde 42’si, X neslinin ise yüzde 22’si dijital göçebeler ortasında yer alıyor. Türkiye’nin de pandemi devrinde yüzde 70’e çıkan konuttan çalışma oranı, dijital göçebeliğin ülkemizde de yaygınlaşacağını destekliyor.

Kent içi ulaşımda uçan araba periyodu başlıyor

Rapor ayrıyeten kent içi ulaşımda uçan arabalar devrinin yakın gelecekte daha fazla yaygınlaşacağını sayılarla ortaya koyuyor. Dünyada, 300’den fazla teşebbüs elektrikli uçan araba üzerinde çalışıyor ve bunların yüzde 30’u önümüzdeki 5 yıl içerisinde ticari olarak hava taksi hizmetine başlamayı hedefliyor.

2025 yılından sonra, 5G hava ve su üzere olacak

Hayata geçmesi ile ilgili çalışmalar devam eden 5G teknolojisinin, hayatımızı değiştirecek bir teknoloji olması da raporun beklentileri ortasında. Evvelki kuşaklardan farklı olarak 5G, öteki bölümlerde de kullanılacak bir telekomünikasyon standardı değil; tarım, sıhhat, otomotiv, güç, eğitim, cümbüş, finans başta olmak üzere bütün dalların muhtaçlıklarını karşılamak için geliştirilmiş bir sanayi standardı olacak. Yaygın olarak kullanılacağı 2025 yılından sonra su, elektrik ve hatta hava üzere yokluğu düşünülemeyecek.

Girişimcilik kurumlar için de ana yaklaşım olacak

Rapor, teknolojiyi birden fazla boyutta incelerken girişimciliği ana odak merkezi olarak adresliyor. Yurt içi ve yurt dışı ekosistemlerdeki teşebbüslerin odakları ve teşebbüslere akan sermayenin tarafının, hem teknolojilerin hem de iş modellerinin belirlenmesinde kıymetli bir yere sahip olduğunun altı çiziliyor. Kurumların teşebbüslerle iş birliği yapmak, kuluçka ve hızlandırma programları ile desteklemek, yatırım yapmak, satın almak ve iç teşebbüsler oluşturma konusundaki çalışma ve isteklerinin kaçınılmaz formda arttığına dikkat çekiliyor. Bunun en kıymetli nedenlerinden birisi de teşebbüslerin yakaladığı büyümeler ve sonucunda oluşan finansal değerlemelerin ülke ekonomilerini etkileyecek düzeylere ulaşması olarak görülüyor.

‘İnsanların ve dalların de kendini bu değişime şimdiden hazırlaması gerekiyor’

Rapora dair değerlendirmede bulunan Softtech Genel Müdürü M. Murat Ertem, “Teknoloji merkezinde geleceğe ışık tutmayı amaçladığımız Teknoloji Raporu, her yıl yayımlanması beklenen nitelikli bir kaynağa dönüştü. Dünya, Dijital Dönem’e süratle koşarken alanında uzman konuk muharrirlerimiz ile farklı uzmanlıkları ve bakış açılarını derleyerek bilgiyi paylaşıyor, teknolojiyi herkes için anlaşılabilir hale getirmeye çalışıyoruz. Gelecekte uçan otomobillerden yapay zekalı iş arkadaşlarına, hayatımızı derinden etkileyecek irtibat teknolojilerine kadar birçok teknoloji bizi bekliyor. İnsanların ve bölümlerin de kendini bu değişime şimdiden hazırlaması gerekiyor. Bugün yapay zeka ile metin üretebilen GPT-3 teknolojisinin yazdığı bir makale de raporumuzda yer alıyor. Bu ileri teknolojinin insanlara yararının ne istikamette olacağını anlatıyor, bu teknolojilere ferdi ve kitlesel manada hazırlanmamız gerektiğini vurguluyoruz. Gelecek teknolojiyle şekillenecek ve biz insanların bu değişimde yer almasını istiyoruz” dedi.

Kaynak: Bloomberg HT