Rusya, tahıl için kalıcı bir yeni ihracat düzeneği başlatıyor

Rusya, tahıl için kalıcı bir yeni ihracat düzeneği başlatıyor

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Rusya İktisat Bakanı Maxim Reshetnikov, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede, Rusya’nın 1 Nisan’da kalıcı bir tahıl ihracat sistemi başlatmayı planladığını açıkladı.

Reuters’ın haberine nazaran kelam konusu düzeneğin, koronavirüs krizi sırasında artan besin fiyatlarını sınırlamaya çalışan Moskova İdaresinin daha evvel 15 Şubat’tan itibaren uyguladığı sabit oranlı tarifelerden geçiş yapmayı planladığı, formüle dayalı bir tahıl ihracat vergisi olacağı belirtiliyor.

Rusya Devlet Lideri Putin, “Küresel besin piyasasındaki durum ne yazık ki berbata gidiyor” diyerek, tahıl üreticilerini desteklemek için bir sistem hazırlamaya muhtaçlık duyduklarını söyledi.

Rusya’nın sabit ihracat vergileriyle ihracatı yavaşlatmaya çalışacağını açıkladığı Aralık ayı ortasından bu yana global buğday fiyatları aralıksız yükselişini sürdürüyor.

Reshetnikov, formüle dayalı ihracat sistemine dair rastgele bir detay vermezken, 1 Nisan’dan itibaren Rus tahıl ihracatçılarının mukavelelerini Rusya’nın Borsalarından birine kaydettirmesi gerekeceği ve böylelikle formül için bir fiyat göstergesi hesaplanacağı öğrenildi.

Reuters’ın kaynaklarına nazaran formülün, ton başına buğday fiyatı ile 200 dolar ortasındaki farkın yüzde 70’i olarak belirlenebileceği söz ediliyor.

Interfax’ın bu hafta açıkladığına nazaran, formülün fiyatı her ihracat kontratının fiyatı değil, Moskova Borsası tarafından hesaplanan karşılaştırma ölçütü olacak.

Reshetnikov, bunun “küresel fiyat dalgalanmalarının ve yüksek global fiyatların iç pazara olumsuz tesirini önlemeyi” amaçlayan kalıcı bir “fiyat frenleyicisi” olacağını tabir etti.

Hatırlanacağı üzere, Rusya buğday ihracat vergisinin 1 Mart’ta geçerli olmak üzere ton başına 25 eurodan 50 euroya çıkardı.

Arpa ve mısır ihracat vergisi ise 15 Mart-30 Haziran periyodu için ton başına 10 euro ve 24 euro/ton olarak belirlenmişti.

Kaynak: Bloomberg HT