“Salgın emek piyasasını 2008’deki krizin 4 katı etkiledi”

“Salgın emek piyasasını 2008’deki krizin 4 katı etkiledi”

Şubat 12, 2021 0 Yazar: hanifinas

ILO Türkiye Temsilcisi Numan Özcan, koronavirüs salgının emek piyasasında 2008’deki krizden 4 kat daha fazla tesirler yarattığını belirtti.

Özcan salgının emek piyasasını nasıl tesirlerini Bloomberg HT’ye kıymetlendirdi.

Yaşanan salgın ile 1930’lardaki Büyük Buhran’dan sonraki en büyük iş piyasası krizinin yaşandığını ve salgının 2008 yılında yaşanan krizin 4 katından daha büyük tesire sebep olduğunu belirtten Özcan, bu yüzden yüzde 8,8 oranında iş saatlerinde kayıp yaşandığını bunun da 255 milyon iş kaybı demek olduğunu söyledi.

Özcan kelamlarına şöyle devam etti: Bu kayıpların bir kısmı insanların işsiz kalması ile olurken, öbür kısmı ise iş saatlerindeki azalma ile oldu. Bu istihdam kayıplarının yalnızca 3’te 1’i işsizlikle sonuçlandı. Yani yalnızca 33 milyon kişi kendini işsiz olarak söz etti. Geri kalan yüzde 70’i iş gücü piyasasının dışına çıktı. Benzeri durum Türkiye’de iş piyasalarında da yaşandı. Beşerler “Kovid periyodunda nasıl oluyor da işsizlik düşüyor?” diye soruyorlar. Aslında istihdam kayıpları yaşansa bile beşerler iş aramaktan vazgeçiyorlar ve vazgeçtikleri için de işsiz sayılmıyorlar

Yaşanan öbür bir kaybın da gelir kaybı olduğunu belirten Özcan, “Gelir kaybı 3,7 trilyon dolara ulaştı. Bu da global GSYH’nin yüzde 4,4’üne denk geliyor. Bu milyonlarca insanın yoksulluğa düşmesi demek” dedi.

Türkiye özelinde ise, Nisan ve Mayıs ayları en çok etkilenilen aylar olduğunu söyleyen Özcan, “850 milyon saat iş kaybı oldu ve ekonomik aktivitenin yüzde 35 oranında düştüğüne şahit olduk. 10 milyon tam vakitli iş kaybına denk geliyor. Mayıs ayından sonra bir toparlanmaya şahit olduk. Ekim’e kadar devam etti lakin ancak Kasım ayı ile birlikte iş kayıpları da arttı. Şubat ayı prestiji ile varsayımımız yüzde 15 civarında çalışılan saatlerde bir kayıp olduğu yönünde” dedi.

Kaynak: Bloomberg HT