Savunma endüstrinde yıllık ciro 11 milyar doları aştı

Savunma endüstrinde yıllık ciro 11 milyar doları aştı

Şubat 9, 2021 0 Yazar: hanifinas

HANDE BERKTAN

İhracat amaçlarını gerçekleştirebilmek için ileri teknolojiye sahip ve katma pahası yüksek eserlerin geliştirilmesi gerekmektedir. Dünya geneline bakıldığında gelişen pazarlarda hisse sahibi olabilmek için teknolojik açıdan rekabet edebilir ve özgün eserlerle yeralmak kaçınılmazdır. Bilhassa savaş uçakları, helikopterler, insansız hava araçları, su üstü ve altı deniz platformları, siber güvenlik sistemleri, hava ve füze savunma sistemleri ve kara araçlarının modernizasyonu üzere bahislerin önümüzdeki devirde gelişen pazarların gereksinimlerini oluşturacağı öngörülmekte

Devlet bütçelerinde harcama tablolarında her geçen yıl daha fazla hisse alan savunma sanayi birebir vakitte değerli bir ihracat kalemini de oluşturmakta. Türk savunma sanayine ait Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türk savunma endüstrinde yıllık cironun 11 milyar doları aştığını belirtirken bunun yüzde 30’unun ihracattan geldiğini söyledi. Global askeri harcamaların 2 trilyon dolara ulaştığını söz eden Varank, “Türkiye artık yalnızca kendi savunma endüstrisini inşa edebilen değil, yurtdışı pazarlara da ihraç edebilen bir ülke pozisyonuna geldi. Ülkemizin savunma sanayi cirosunun yüzde 30’u ihracattan geliyor’’ dedi. Savunma endüstrinde yerlilik oranıyla ilgili ‘’2002’de yüzde 20’lerde olan yerlilik oranını yüzde 70’lerin üzerine çıkarmayı başardık. Savunma sanayi hem ulusal güvenlik açısından hem de bölümde geliştirilen teknoloji ve tedarik ağı yoluyla ülke iktisadı açısından bir lokomotif fonksiyonu görüyor” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin askerî ve teknolojik üretimini artırıp geliştirmek maksadıyla kurulmuş olan Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) aracılığıyla 813 savunma sanayi projesi kaynaklardan yararlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank ‘’TÜBİTAK aracılığıyla 813 projeye yaklaşık 5milyar lira kaynak aktarıldı. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Yönetimi Başkanlığı (KOSGEB) aracılığıyla ise 2018-2020 periyodunda savunma sanayindeki 277 KOBİ’ye 30 milyon liraya yakın dayanak sağlandı’’ dedi.

Kaynak: Bloomberg HT