Sepet kurda 5 ayın en düşük düzeyi

Sepet kurda 5 ayın en düşük düzeyi

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Global piyasalarda dolar yeni haftaya düşüşle girerken, Dolar/TL kurunda da düşüş ivmesi devam etti.

Haftanın birinci süreç gününde kur yüzde 1 düşüşle 7,23’ün altını test etti. Bu hareketin akabinde dolar/TL kurundaki üç günlük düşüş yüzde 1,7’ye ulaştı. Düşüş ivmesi dolar/TL’yi kritik ortalamasının da altına getirdi ve kur 200 günlük hareketli ortalamasının altını test etti.

Türk Lirası’nın yaşadığı çıkar sepet kurda Ağustos’tan bu yana en düşük düzeyleri getirdi. Yarım euro ve yarım dolardan oluşan sepet kur 8’in altını test etti.

Türkiye’nin risk primi 310’dan süreç görürken, gösterge tahvil faizi ise yüzde 14,69 düzeyinde.

Bloomberg Dolar Endeksi yeni haftaya yüzde 0,1 düşüşle başladı. Endeks geçen haftayı yüzde 0,6 yükselişle tamamlamıştı. Değerli gelişen ülke para ünitelerinde yuan dışında dolara karşı kıymet kaybı yaşanmadı.

Türkiye’de piyasalar yeni haftada enflasyona dair gelişmeler odaklanacak. Türkiye İstatistik Kurumu 3 Şubat’ta tüketici ve üretici fiyat endeksini açıklayacak.

Bloomberg HT Araştırma Ünitesi’nin düzenlediği ve 21 kurumun katıldığı ankete nazaran Ocak ayı için yıllık enflasyon beklentisi yüzde 14,68 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin Ocak ayına ait aylık beklentisi ise yüzde 1,42 olarak kaydedildi.

Ekonomistlerin beklentisinin gerçekleşmesi durumunda bu, 14 ayın en yüksek yıllık enflasyonu olacak.

Ankette en yüksek beklentiyi paylaşan kurum Ocak ayında tüketici fiyat endeksinin yüzde 1,82 artacağını, en düşük beklentiyi paylaşan kurum ise yüzde 0,90 artacağını varsayım etti. Ankette 2021 yılsonu enflasyon beklentisi ise yüzde 11 oldu.

Kaynak: Bloomberg HT